Nie wszyscy dostaną 800 plus w styczniu. ZUS ostrzega rodziców

Jedną z wyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości jest podwyższenie świadczenia Rodzina 500 plus do 800 złotych. Partia zapowiada, że wyższe kwoty wpłyną na konta rodziców już w styczniu 2024 roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wraz z początkiem roku otrzymają 800 plus.

800 plus od stycznia 2024? Nie u wszystkich przelew wpłynie w styczniu

800 plus to zapowiedź, na którą wszyscy czekali. PiS obiecuje, że dotychczasowe 500 plus zostanie podniesione do 800 plus już w styczniu 2024 roku. Waloryzacja kwoty świadczenia wychowawczego nie będzie wymagała złożenia przez rodziców żadnych nowych wniosków. Jednak wielu rodziców może otrzymać wyższe wsparcie dopiero w lutym z wyrównaniem od stycznia 2024 roku. Dlaczego?

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

800 plus od stycznia a może od lutego? Projekt ustawy

800 plus ucieszy wiele rodzin. Pamiętać należy jednak, że to dopiero projekt ustawy, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla jednak, że będzie potrzebował więcej czasu na wprowadzenie formalności. - Nowa wysokość świadczenia wychowawczego będzie obowiązywała od 1 stycznia 2024 r. Jednocześnie uwzględniając skalę programu Rodzina 500+ i bardzo dużą liczbę jego świadczeniobiorców, zachodzi konieczność wprowadzania regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw - napisano w uzasadnieniu.

W dokumencie podkreślono, że wypłata wyższych kwot może nastąpić później: - Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r,. dokonanej w styczniu 2024 r. - napisano w uzasadnieniu projektu ustawy. Jednak prawdopodobnie trzeba będzie cierpliwie poczekać.

Ponadto dziennik „Fakt" ustalił, że w styczniu 2024 roku niektóre rodziny nie dostaną żadnego przelewu. Ani 500 zł, ani 800 zł. W projekcie zawarto przypis, który mówi jasno, że wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić najpóźniej do 29 lutego, z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA