Warszawska szkoła otwiera nabór do klasy kawalerii konnej. W planie zajęć szermierka i jazda konna

W jednym z warszawskich liceów otwiera się nietuzinkowa klasa kawalerii konnej. W planie zajęć między innymi władanie bronią białą i jazda konna. Jak podaje Gazeta Wyborcza, zainteresowani uczniowie już mogą się zapisywać do nietypowej klasy, która ruszy od nowego roku szkolnego.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Julia Wieniawa i Nikodem Rozbicki wspólnie szaleją na koniach

LXXVI Liceum im. Józefa Piłsudskiego przy ul. Kowelskiej na Pradze-Północ w Warszawie uruchamia pierwszą w Polsce klasę kawalerii konnej. A to nie wszystko, jak podaje Gazeta Wyborcza, uczniowie mogą wybrać też takie klasy, jak bezpieczeństwo publiczne, personelu pokładowego czy celno - skarbową. Jednak to właśnie klasa kawalerii konnej wzbudziła największe emocje, i nic dziwnego, bo takiej oferty nie ma żadna inna szkoła w kraju. 

Jazda konna i szermierka w liceum. Zaczyna się nabór do klasy kawalerii konnej

Klasa kawalerii konnej powstała z dwóch powodów - pierwszym jest patron szkoły, Józef Piłsudski, z którym kojarzy się przecież właśnie wspomniana konna kawaleria, a drugim trwająca niemal od dekady współpraca placówki z 1. Pułkiem Ułanów Krechowieckich. To zaowocowało stworzeniem nowej klasy, w której szczególne miejsce będą miały konie i jeździectwo, ale nie tylko - uczniowie będą się też uczyli władania bronią białą, szablą i lancą. Oprócz tego na licealistów, którzy zdecydują się na tę klasę, będą czekały rozszerzone zajęcia z takich przedmiotów jak biologia, geografia i język angielski. Takie zajęcia mają przygotować uczniów do pracy w oddziałach konnych straży granicznej, wojska czy policji. Absolwenci klasy kawalerii konnej będą również mieli otwartą drogę na studia na Akademii Wychowania Fizycznego (AWF) czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Chętni do nauki w nowej klasie muszą pamiętać o tym, że czasem treningi będą się odbywały w soboty, a aby móc się zapisać, trzeba mieć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do jazdy konnej.

 

Trwa nabór do klasy kawalerii konnej. To ewenement na skalę krajową

Innej klasy kawalerii konnej niż w LXXVI Liceum w Warszawie nie ma nigdzie indziej, więc jest to naprawdę wyjątkowa oferta dla absolwentów ósmych klas szkół podstawowych. Jak tłumaczy dla Gazety Wyborczej Izabela Nowak-Piłka, dyrektorka liceum - "My podążamy za marzeniami, pasjami, za tym, czego chcą dzieci. Chciałabym, żeby chociaż trochę lubiły szkołę, żeby dobrze się w niej czuły. Nie każde dziecko świetnie zda maturę, ale może rekrutować się do firm, do służb, z którymi współpracujemy". Dodała też, że jest bardzo pozytywnie zaskoczona zainteresowaniem młodzieży nową klasą. Praktycznie wszystkie miejsca są już zajęte, i co ciekawie, głównie przez dziewczęta, a nie chłopców. Omawiany tekst powstał w redakcji Gazety Wyborczej. Więcej informacji na stronie warszawa.wyborcza.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.