Alfons - to wyjątkowe imię, które oznacza "gotowy do walki". Jest popularne w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce - jednak pod koniec XIX wieku zyskało u nas zupełnie inne znaczenie. Tak nazywano mężczyzn, którzy trudnili się sutenerstwem. Przydomek ten nadal jest dziś w użyciu, toteż wielu rodziców ze względu na dość krępujące znaczenie - już nie nazywa tak swoich synów. Imię odchodzi do lamusa, chociaż jednak z danych opublikowanych przez portal jakieimie.pl wynika, że w Polsce o tym imieniu jest 2360 mężczyzn.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Alfons to imię, którego korzeni należy doszukiwać się wśród języków ludów germańskich. Powstało ono ze złożenia członów al ("cały") lub adal ("szlachetny ród") oraz funs ("szybki, chętny, życzliwy"). W dosłownym tłumaczeniu wielu etymologów podaję, że imię to oznacza mężczyznę "gotowego do walki". Na terenach naszego kraju nie było zbyt popularne, aż do pojawienia się zakonu redemptorystów. Przeor i główny założyciel - św. Alfons Maria Liguori - uczynił to imię niezwykle popularnym. Wszystko zmieniło się, jednak kiedy w 1873 roku została wydana komedia francuskiego pisarza Aleksandra Dumasa syna, pt. "Monsieur Alphonse". Główny bohater trudnił się sutenerstwem, toteż dość szybko zostało spopularyzowane określenie alfonsa jako sutenera i stręczyciela.
Jednak jeśli chodzi o inne kraje, to jak podaje Wikipedia, taka konotacja imienia Alfons nie ma charakteru ogólnoświatowego i np. w Hiszpanii, w której imię to nosiło kilkunastu królów, również obecnie imię to jest dość często spotykane w różnych krajach.
Alfons to wyjątkowe imię, które określa odważnego i żądnego przygód mężczyznę. Jest zaradny, nie boi się wyzwań i potrafi poradzić sobie w każdej, nawet najbardziej stresującej sytuacji. Nie lubi nudy i stagnacji, woli, jak coś się dzieje. Wśród kobiet uchodzi za bawidamka, jednak jeśli uda mu się trafić na wyjątkową partnerkę - porzuci przygody dla ciepła domowego ogniska.
Alfons obchodzi imieniny 7 razy w roku w dniach: 1 czerwca, 25 lipca, 1 sierpnia, 28 sierpnia, 19 września, 31 października, oraz 15 listopada, jednak najpopularniejszą datą jest ta czerwcowa.