Koniec roku szkolnego niebawem, a po wakacjach wiele zmian. Chodzi o nowe przedmioty szkolne. Nauki będzie więcej?

Za nieco ponad dwa tygodnie koniec szkoły. Uroczyste zakończenie roku szkolnego zaplanowane zostało na 23 czerwca 2023 roku - po tej dacie rozpoczną się upragnione wakacje. W tym roku uczniowie mogą liczyć jeszcze na kilka dodatkowych dni wolnego, gdyż do szkół nie wrócą 1, a 4 września. Czy po długiej przerwie będzie czekać na nich więcej nauki?

Do wakacji pozostało jedynie nieco ponad dwa tygodnie. Upragnione wakacje są już na wyciągnięcie ręki. Jak na razie wielu uczniów nie myśli jeszcze o rozpoczynającym się we wrześniu nowym roku szkolnym. Cieszą się zbliżającymi wakacjami, jednak po powrocie do szkół czeka na nich wiele zmian. Chodzi tu przede wszystkim o nowe przedmioty szkolne i nieco zmodyfikowaną podstawę programową. Czy nauki będzie więcej?

Zobacz wideo Doda we łzach przed festiwalem: Ja nie wiem, czy ja zrobię to Opole

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co się zmieni od nowego roku szkolnego?

Za chwilę uczniowie rozpoczną upragnione wakacje. Przerwa od nauki potrwa ponad dwa miesiące. To doskonała okazja nie tylko do odpoczynku, ale przede wszystkim naładowania baterii, bo po powrocie do szkół, czeka na nich wiele zmian. Czy oznacza to więcej nauki?

Wchodzi przede wszystkim nowy przedmiot: biznes i zarządzanie, który zastąpi lekcje z podstaw przedsiębiorczości. Ma on być nauczany w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej. W tygodniu będą to dwie godziny lekcyjne - w zakresie podstawowym, a w rozszerzonym aż osiem godzin. Dodatkowo resort nauki planuje, że przedmiot ten będzie mógł być zdawany na maturze, ale dopiero od 2027 roku. Tematy, które będą poruszane na zajęciach, mają dotyczyć teorii, jak i praktyki. Uczniowie nauczą się jak rozsądnie zarządzać swoimi finansami, czy np.  zdobędą solidne przygotowanie do wejścia na rynek pracy.

Kolejną nowością będzie modyfikacja podstawy programowej. Jeśli chodzi o język polski, to tu zostaną wprowadzone nie dodatkowe lektury, ale gry. Jak podaje portal eska.pl, są to: This War of Mine (11BitStudios) oraz Gra Szyfrów (Instytut Pamięci Narodowej). Natomiast technika zyska dodatkowy dział do omówienia z uczniami, który będzie poruszał zagadnienia odnośnie bezpieczeństwa komunikacyjnego i znajomości przepisów. Ma to związek z pojawieniem się nowych środków komunikacji, z których często korzystają młode osoby, jak np. hulajnogi elektryczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.