Terminy wypłat 500 plus - czerwiec. Tak możesz sprawdzić datę przydzieloną przez ZUS, ale jest haczyk

Kiedy rodzice otrzymają przelew ze świadczenia 500 plus za czerwiec 2023? W ten sposób możesz sprawdzić, jaki termin przydzielił ci ZUS, ale musisz pamiętać przy tym o jednej rzeczy. Zobacz, co konkretnie trzeba mieć na uwadze, czekając na 500 plus.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi istotną część domowego budżetu, więc nic dziwnego, że rodzice niecierpliwie oczekują dnia, w którym otrzymają przelew z ZUS. Jednak nie muszą ciągle sprawdzać stanu konta, aby nie przeoczyć dodatkowej gotówki - Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) każdemu rodzicowi przydziela indywidualny termin przelewu, choć jest jedna rzecz, o której trzeba pamiętać. Jak sprawdzić swoją datę przelewu 500 plus? Podpowiadamy.

Kiedy będą przelewy 500 plus w czerwcu? O tym muszą pamiętać beneficjenci świadczenia

Każda osoba, która pobiera świadczenie 500 plus otrzymuje je co miesiąc przez okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Dodatkowo każdy beneficjent ma indywidualny termin przelewu środków, który ZUS wybiera losowo z następujących dni miesiąca: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22. Jak sprawdzić, którą datę nam przydzielono? Trzeba zalogować się na swoje konto w serwisie PUE ZUS, wejść w zakładkę "świadczeniobiorca", znaleźć na liście świadczeń 500 plus i kliknąć szczegóły wniosku. Tak znajdziemy między innymi informację o przydzielonym terminie przelewu, ale musimy pamiętać, że nie zawsze w ten dzień otrzymamy pieniądze - jeśli termin przelewu wypadnie w niedzielę czy święto, to pieniędzy możemy się spodziewać dzień wcześniej (lub później).

Kiedy będą przelewy 500 plus w czerwcu? Harmonogram wypłat 500 plus w 2023 roku

Co do zasady, 500 plus jest przelewane rodzicom w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku do ZUS-u. 1 czerwca 2023 roku zaczął się nowy okres rozliczeniowy, który potrwa do 31 maja 2024 roku. Stąd harmonogram wypłat wygląda następująco:

  • od 1 do 30 czerwca - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 30 kwietnia,
  • od 1 do 31 lipca - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 31 maja (z wyrównaniem za czerwiec),
  • od 1 do 31 sierpnia - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 30 czerwca (z wyrównaniem za czerwiec),
  • od 1 do 30 września - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 31 lipca (z wyrównaniem od lipca),
  • od 1 do 31 października - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 31 sierpnia (z wyrównaniem od sierpnia).
Więcej o: