W nowiu guślarze radzili odstawić dziecko od piersi. Powód? Nauko, drżyj

Różnego rodzaju przesądy na wsiach były wszechobecne. Postępowano zgodnie z nimi wierząc, że naprawdę mają wpływ na ich zdrowie, wygląd, dobrobyt itp. Niektóre zabobony mogą wydawać się dziś zabawne, inne - szokujące.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Ludzie na wsiach żyli niegdyś, kierując się różnymi zasadami i wierzeniami. Przesądy i zabobony były bardzo ważne i skrupulatnie przestrzegane. Każde nieszczęście i niepowodzenie było analizowane i doszukiwano się w nich drugiego dnia. Nic nie było przypadkowe.

Zobacz wideo Co Lena Kociszewska robi w czasie pełni księżyca? Przesądy i czary w Liście Plotka

Księżyc w nowiuKsiężyc w nowiu Shutterstock, autor: yaalan

Bardzo ważna była symbolika księżyca. Zdaniem ludzi miał on wpływać np. na płodność i śmierć. Wierzono, że po śmierci ludzie trafiają albo, na księżyc, albo pod ziemię. Tam miało nastąpić odrodzenie. Dusza nabierała sił, by móc na nowo egzystować, ponieważ człowiek miał odrodzić się na nowo.
Księżyc należał do sacrum. Nie ma więc co się dziwić, że wiązało się z nim wiele licznych zakazów. Nikt nie mógł pokazywać na niego palcem, gdyż później mógłby on zesztywnieć. Osoba, która łamię tę zasadę może też spodziewać się jakieś nieszczęścia -skaleczenia, zbicia naczynia itp. Plucie czy oddawanie moczu w stronę księżyca było uznawane wręcz za grzech, ogromną zbrodnię, za którą spotykała kara.
Istotne były też fazy księżyca. Księżyc w nowiu, czyli pierwszej fazie uznawano za moment rozwoju i odmłodzenia świata. Wówczas w kościołach odprawiano modlitwy o zdrowie, powodzenie, szczęście i dostatek. Ludzie wierzyli dawniej, że nów jest idealnym czasem na wykonywanie wielu gospodarskich czynności, ponieważ później można spodziewać się obfitych plonów. W nowiu potrząsano też sakiewkami, by nigdy nie zabrakło w nich pieniędzy, wymawiano wówczas zdanie "aby zawsze była pełna".

Księżyc w nowiu miał też mieć wpływ na wychowywanie dzieci. Matki wierzyły, że był to najlepszy moment, by odstawić dziecko od piersi. Dlaczego? Odpowiedź może zaskakiwać - wówczas można było być niemalże pewnym, iż pociecha będzie ładna. Dziś wydaje się to bardzo zabawne, jednak niegdyś, gdy wszyscy w to wierzyli, kobiety naprawdę były przekonane o słuszności "zabierania cyca" właśnie w tym czasie.

Na szczęście dziś czasy są inne, nauka wyparła wiele przesądów, ludzie są bardziej świadomi tego, co dzieje się wokół. I raczej żadna matka nie rezygnuje z karmienia piersią, tylko dlatego, że jest nów i ma świadomość, że nijak ma się to do urody jej dziecka. Mimo to trzeba przyznać, że takie "rodzicielskie ciekawostki" są bardzo interesujące i pokazują, jak wiele zmieniło się na świecie oraz w kwestii wychowywania potomstwa.

 

Księżyc w nowiuKsiężyc w nowiu Shutterstock, autor: yaalan

Więcej o: