To książkowe imię dla dziewczynki znają wszyscy, a nosi je niewiele ponad sto Polek. Powodem może być krępujące skojarzenie

Inspiracją w poszukiwaniu idealnego imienia dla dziecka w wieku przypadkach okazują się być ulubione książki, czy filmy. Takich przypadków jest coraz więcej, a wśród nich jedno imię, które, chociaż piękne i o wyjątkowym znaczeniu, przywołuje dość krępujące skojarzenie. Obecnie nie należy do zbyt popularnych imion, dlatego rodzice stawiający na oryginalność chętnie je wybierają. W naszym kraju życie nieco ponad 100 kobiet o tym imieniu.

Telimena, bo o tym imieniu mowa, kojarzy się przede wszystkim z fikcyjną bohaterką z epopei narodowej "Pan Tadeusz" autorstwa Adama Mickiewicza. Kokietka i femme fatale, bez męża i dzieci - jednak przez większość osób kojarzona głównie z jedną krępującą sceną - zbieraniem mrówek z jej ubrania, kiedy chwilę wcześnie usiadła na mrowisko. Swój rodowód ma w języku greckim, to jednak mało kto o tym pamięta, kojarząc imię jedynie z historią o Tadeuszu Soplicy i Zosi Horeszkównie.

Zobacz wideo Jak dobierać perfumy, żeby uwodzić?

Więcej informacji najdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Telimena - wyjątkowe znaczenie i krępujące skojarzenie

Imię Telimena wzięło się z języka greckiego od słowa telos, które oznacza cel lub końcowy wynik. Zatem określa ono kobietę, która jest zdeterminowana i skoncentrowana na osiągnięciu obranego przez siebie celu. Swoją pracą dąży do doskonałości, toteż niegdyś bardzo chętnie wielu rodziców nazywało tak swoje córki. Imię to jest bardzo popularne w krajach bałkańskich oraz Grecji, natomiast w naszym kraju odchodzi do lamusa.

Jak podaje portal jakieimie.pl, dziewcząt i kobiet, które otrzymały to imię, jest zaledwie 108. Czy ma to związek ze skojarzeniami z "Pana Tadeusza"? Być może, bo jedna z charakterystycznych bohaterek epopei narodowej nosi to imię. Jej postać kojarzona jest z kobietą kokietką, która uwodzi i porzuca. To typ damy modnej, polującej na męża. Kokietuje Tadeusza, Hrabiego i Asesora, a zaręcza się z Rejentem.

Wielu Telimenę z "Pana Tadeusza" kojarzy z jedną bardzo wymowną sceną, kiedy oddaliła się do swej Świątyni Dumania, gdzie usiadła na mrowisku. Na szczęście w pobliżu był młody Tadeusz, który zauroczony jej urodą, pomógł pozbyć się mrówek z jej ubrania i odsłoniętych kawałków ciała.

Wracając do imienia, to chociaż obecnie jest mało popularne, nadal niektórzy rodzice decydują się tak nazwać swoje córki – również ze względu na urocze zdrobnienia. Do najpopularniejszych należą: Telimenka, Telimencia, Telimusia, Telimunia, Telimeczka, Telka, Telcia, Teli, Telunia, Telusia, Telka, Telcia.

Telimena imieniny obchodzi z początkiem roku - 3 lutego to jej święto.

Więcej o:
Copyright © Agora SA