Czy Boże Ciało jest wolne od szkoły? Dzieci liczą na dodatkowy długi weekend, ale jest pewien haczyk

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczne Boże Ciało, a z nim wyczekiwany przez dzieci i młodzież długi weekend. Jednak nie wszyscy uczniowie będą mieć wówczas wolne od szkoły. Jaki jest haczyk? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Czerwiec to nie tylko Dzień Dziecka i zakończenie roku szkolnego, ale również ważna uroczystość dla katolików - Boże Ciało. Jest to święto ruchome, ponieważ jego data jest związana z dniem, w którym jest Wielkanoc. W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek, 8 czerwca i uczniowie już się cieszą na myśl o przedwakacyjnym, długim weekendzie. Niestety musimy ich nieco zmartwić - nie w każdej szkole będzie to czas wolny od zajęć, niektórzy będą musieli jednak przyjść do szkoły. 

Czy Boże Ciało jest wolne? Nie wszyscy uczniowie będą mieć przerwę od szkoły

Boże Ciało jest świętem ustawowo wolnym od pracy i szkoły, więc czwartek, 8 czerwca wszyscy uczniowie mają przerwę od nauki. Tego dnia są też nieczynne wszystkie sklepy i instytucje. Inaczej ma się sprawa z piątkiem, 9 czerwca - dla pracowników to zwykły dzień pracy, z kolei w szkołach może on być wolny, jednak niekoniecznie. Ostateczną decyzję o tym, czy w piątek po Bożym Ciele uczniowie mają lekcje, decyduje dyrektor danej placówki, wykorzystując wtedy tzw. dni dyrektorskie, które może rozplanować według potrzeb szkoły. 

Długi weekend w Boże Ciało. Co z opieką dla najmłodszych? 

Choć samo Boże Ciało jest dniem wolnym dla wszystkich, to piątek po święcie już nie, co niekiedy stanowi kłopot dla rodziców maluchów. W przypadku szkół rodzice mogą wcześniej zgłosić zapotrzebowanie na opiekę dla dzieci i placówka ma obowiązek zorganizować dzieciom zajęcia opiekuńczo - wychowawcze na ten czas. Tylko rodzice muszą złożyć stosowny wniosek przynajmniej trzy dni robocze przed długim weekendem na Boże Ciało. Inaczej jest w przedszkolach, które są placówkami nieferyjnymi i mogą odgórnie narzucić przerwę od zajęć. 

Więcej o: