Rekrutacja na studia już ruszyła. Uczniowie są zaniepokojeni. "Czemu jest tak mało czasu na decyzję?"

Tegoroczna rekrutacja na studia właśnie się zaczęła i maturzyści muszą zdecydować o dalszej ścieżce kształcenia. Jednak absolwenci szkół średnich denerwują się terminami na złożenie dokumentów. "Czemu tak mało czasu na decyzję?" - narzekają przyszli studenci. Do kiedy mogą składać podania o przyjęcie na studia? Podpowiadamy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.           

Zobacz wideo "Skończyły się czasy studiowania dla samego studiowania"

Matury 2023 już za nami, a na abiturientów czeka jeszcze jedna ważna rzecz - wybór uczelni (uniwersytetu) i kierunku studiów. Jednak mają na to określony czas, który zdaniem wielu jest za krótki. W jakim terminie absolwenci szkół średnich mogą aplikować na studia? Wyjaśniamy.

Ruszyła rekrutacja na studia 2023. "Czemu tak mało czasu?"

Choć każdy uniwersytet i uczenia w Polsce może indywidualnie ustalać termin rekrutacji przyszłych studentów, to co do zasady nabór zaczyna się zwykle w maju lub na początku czerwca. Poniżej terminy rekrutacji na kilku najpopularniejszych uczelniach (za serwisem Otouczelnie.pl):

  • Uniwersytet Warszawski: od 6 czerwca 2023 do 11 września 2023,
  • Uniwersytet Jagielloński: od 1 czerwca 2023 do 14 lipca 2023,
  • Politechnika Warszawska: od 5 czerwca 2023 do 28 sierpnia 2023,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu: od 20 maja 2023 do 17 sierpnia 2023,
  • Uniwersytet Łódzki: od 5 maja 2023 do 18 września 2023,
  • Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie: od 1 czerwca 2023 do 9 lipca 2023,
  • Uniwersytet Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie: od 17 kwietnia 2023 do 9 lipca 2023.

Natomiast wyniki naboru w I turze do powyższych placówek przyszli studenci otrzymają w lipcu.

Zaczęła się rekrutacja na studia 2023. Co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?

Przyszli studenci powinni wiedzieć, z jakich etapów składa się nabór na studia. W 2023 roku pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w internetowym systemie rekrutacyjnym wybranej uczelni (uniwersytetu) i poprawne wpisanie wszystkich wymaganych danych. Później należy formularz kwalifikacyjny uzupełnić o wyniki egzaminów maturalnych, a także wybrać kierunek przyszłych studiów, a niekiedy również specjalizację. Konieczne jest również wniesienie opłaty rekrutacyjnej, zwykle wynoszącej między 85 a 150 złotych za jeden kierunek studiów. Potem przyszły student musi czekać na wyniki rekrutacji, a jeśli zostanie przyjęty, to czeka go ostatni krok - złożenie w wybranej uczelni (uniwersytecie) kompletu dokumentów. Choć każda placówka ma nieco inne wymagania, to zwykle koniecznie są następujące dokumenty:

  • potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej,
  • oryginał (lub odpis) świadectwa maturalnego),
  • fotografie,
  • kserokopia dowodu osobistego.

Dokumenty należy złożyć na uczelni (uniwersytecie) we wskazany w regulaminie sposób (osobiście, elektronicznie bądź pocztą tradycyjną) w wymaganym przez daną placówkę terminie, inaczej wniosek może zostać odrzucony.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.