Imię matki Marii Skłodowskiej-Curie. Dziś zapomniane. Nadano je tylko 4 dziewczynkom

Imię matki Marii Skłodowskiej-Curie, pomimo że piękne i o wyjątkowym znaczeniu, dziś jest już niemodne. Odchodzi do lamusa, a w niedługim czasie może okazać się, że przejdzie do listy tych imion, które od lat pozostają jedynie na kartach opasłych ksiąg historii. W poprzednim roku nadano je tylko czterem dziewczynkom i niestety nic nie wskazuje na to, aby ta liczba miała się zmienić teraz i w niedalekiej przyszłości.

Moda na imiona przychodzi i odchodzi. To, co było modne kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat temu - niekoniecznie znajduje swoje odzwierciedlenie wśród obecnych rankingów tych najpopularniejszych imion. Chociaż obserwujemy zwrot ku imionom starym, noszonym przez naszych dziadków i babcie - to jednak niektóre z nich odeszły do lamusa i nic nie wskazuje na to, aby miały stamtąd szybko powrócić. Jednym z takich przykładów jest Bronisława - imię, które z dumą nosiła matka Marii Skłodowskiej-Curie.

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek obchodziła 45. urodziny

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bronisława - niemodne imię, które odeszło do lamusa?

W 2022 roku według danych opublikowanych na stronie gov.pl, imię Bronisława jako to pierwsze - nadano jedynie czterem dziewczynkom. Rok wcześniej było podobnie - wtedy jedynie trzy dziewczynki zostały zarejestrowane o tym imieniu. Patrząc na te statystyki, nic nie wskazuje na to, aby to wyjątkowe i niezwykle piękne imię mogło wrócić na listy popularności, chociaż jeszcze kilka wieków temu, na takich się znajdowało.

Bronisława, czyli "ta, która broni sławy"

Bronisława to piękne imię, które pojawiło się już na przestrzeni XIII wieku, jako staropolskie imię żeńskie, złożone z członów Broni- ("bronić, strzec") i -sława ("sława"). W dosłownym znaczeniu oznacza kobietę, która "broni sławy" – czyli czci, godności i dobrego imienia, swego i swoich bliskich. Prawdziwy bum jeśli chodzi o ilość nadań, przypada na XVIII i XIX wiek. To imię na chrzcie otrzymała również matka Marii Skłodowskiej-Curie, Bronisława z Boguskich. O tej kobiecie wiemy niewiele. Była przełożoną warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów i żarliwą katoliczką, wychowując swoje dzieci w duchu głębokiego patriotyzmu. Zmarła bardzo wcześnie z powodu gruźlicy, w 1878 roku. Przyszła noblistka - jej córka, miała wtedy zaledwie 11 lat.

Inne znane kobiety o tym imieniu to np.:

  • Bronisława Kawalla - pianistka polska, pedagog
  • Bronisława Niżyńska: rosyjska tancerka i choreograf pochodzenia polskiego, siostra słynnego tancerza Wacława, od 1937 roku baletmistrz i choreograf Polskiego Baletu Reprezentacyjnego
  • Bronisława Orawiec-Löffler: polska stomatolog i działaczka społeczna
  • Bronisława Anna Waleria Rychter-Janowska: polska malarka, publicystka
  • Bronisława Wajs-Papusza - poetka pisząca w języku romskim.

Dumna i wyniosła, jednak zdolna do poświęceń

O kobietach noszących do wyjątkowe imię, mówi się, że są bardzo dumne i wyniosłe, a przy tym niezwykle pewne siebie. Wiedzą, czego chcą i niezwykle mocno stąpają po ziemi. Jednak jeśli chodzi o życie domowe, jest zdolna do największych poświęceń. Jak mało kto strzeże ogniska domowego i zapewnia swoim najbliższym ciepły i spokojny dom, do którego każdy lubi wracać.

Bronisława swoje imieniny obchodzi 1 września, a najpopularniejszymi zdrobnieniami tego wyjątkowego imienia są: Bronia, Bronka, Bronusia, Bronunia, Broneczka, Broncia, Brona, Broncia, Brosia, Broni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA