Rodzice chcieli nadać synowi imię sprzed kilkuset lat. Było noszone przez mężczyzn głównie w średniowieczu

Rodzinna tradycja? Miłość do historii? Zainteresowanie epoką średniowiecza? Ci rodzice postanowili nadać swojemu dziecku nie tylko oryginalne i nietypowe imię, ale również takie, którego należy szukać w księgach z czasów średniowiecza. Co się okazało? Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego mieli nie lada zagwozdkę, bo jak się okazało, imię to wymarło kilka wieków temu.

Wielu rodziców szukając idealnego imienia dla swojego dziecka, przeszukuje rodzinne kroniki i księgi, w celu znalezienia tego jedynego. Inspiracją są dla nich zapiski i historie rodzinne. Jednak pewna para postanowiła iść o krok dalej. Znaleźli oni dość oryginalne i nietypowe imię, które co prawda było popularne w czasach średniowiecza, jednak kilka wieków później - całkowicie wymarło. Przez długi okres czasu nikt nie nazwał tak dziecka. Chcieli to zmienić świeżo upieczeni rodzice.

Zobacz wideo Rozzłoszczona Szydło krzyczy o "lex Tusk" w Parlamencie, a komisarz ma ubaw i nie dowierza. "Wstyd! Sikorski!"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Imię, które wymarło. Czy powróci na listy popularnych imion dla dzieci?

Bolebor - tak pewni rodzice chcieli nazwać swojego nowo narodzonego syna. Z tym pomysłem zwrócili się od lokalnego urzędu, aby zarejestrować urodzenie dziecka. Jednak okazało się, że urzędnicy mają pewne wątpliwości, czy dziecko urodzone w Polsce - może nosić to imię. Zgłosili się oni do Rady Języka Polskiego i poprosili o opinię w tej sprawie. Jaką odpowiedź uzyskali?

Imię Bolebor nie występuje w żadnym współczesnym wykazie imion, gdyż dawno już (kilkaset lat temu) wyszło z użycia. Było noszone przez mężczyzn głównie w średniowieczu (notuje je m.in. Franciszek Piekosiński w publikacji „Rycerstwo polskie wieków średnich", tom III i „Rycerstwo małopolskie w dobie piastowskiej: zeszyt dodatkowy", Kraków 1902)

- zaznaczyła dr hab. Katarzyna Kłosińska, członek Rady.

To wyjątkowe i bardzo oryginalne imię pochodzi z czasów średniowiecza. Jest to staropolskie imię męskie, które składa się z dwóch członów: Bole- ("więcej") i -bor ("walka", "walczyć, zmagać się"). Imię to mogło oznaczać "tego, kto więcej walczy". Historia zna mężczyznę, który nosił to imię. Był nim XIII-wieczny opat opactwa benedyktynów w Tyńcu.

Więcej o: