Wielu rodziców szukając idealnego imienia dla swojego dziecka, przeszukuje rodzinne kroniki i księgi, w celu znalezienia tego jedynego. Inspiracją są dla nich zapiski i historie rodzinne. Jednak pewna para postanowiła iść o krok dalej. Znaleźli oni dość oryginalne i nietypowe imię, które co prawda było popularne w czasach średniowiecza, jednak kilka wieków później - całkowicie wymarło. Przez długi okres czasu nikt nie nazwał tak dziecka. Chcieli to zmienić świeżo upieczeni rodzice.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Bolebor - tak pewni rodzice chcieli nazwać swojego nowo narodzonego syna. Z tym pomysłem zwrócili się od lokalnego urzędu, aby zarejestrować urodzenie dziecka. Jednak okazało się, że urzędnicy mają pewne wątpliwości, czy dziecko urodzone w Polsce - może nosić to imię. Zgłosili się oni do Rady Języka Polskiego i poprosili o opinię w tej sprawie. Jaką odpowiedź uzyskali?
Imię Bolebor nie występuje w żadnym współczesnym wykazie imion, gdyż dawno już (kilkaset lat temu) wyszło z użycia. Było noszone przez mężczyzn głównie w średniowieczu (notuje je m.in. Franciszek Piekosiński w publikacji „Rycerstwo polskie wieków średnich", tom III i „Rycerstwo małopolskie w dobie piastowskiej: zeszyt dodatkowy", Kraków 1902)
- zaznaczyła dr hab. Katarzyna Kłosińska, członek Rady.
To wyjątkowe i bardzo oryginalne imię pochodzi z czasów średniowiecza. Jest to staropolskie imię męskie, które składa się z dwóch członów: Bole- ("więcej") i -bor ("walka", "walczyć, zmagać się"). Imię to mogło oznaczać "tego, kto więcej walczy". Historia zna mężczyznę, który nosił to imię. Był nim XIII-wieczny opat opactwa benedyktynów w Tyńcu.