Kiedy wypłaty 500 plus? Jest ważny komunikat ZUS. Ostrzega, jak wielu traci przez te błędy pieniądze

Kiedy rodzice mogą się spodziewać przelewów z 500 plus? Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował komunikat, w którym ostrzega beneficjentów przed błędami we wniosku, które mogą skutkować odmową wypłacenia środków. Dlatego warto wiedzieć zawczasu, na co zwracać uwagę podczas składania dokumentów.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi ważną część domowego budżetu, stąd rodzice starają się zadbać o regularne wypłaty. Jednak często się zdarza, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odrzuca wniosek o 500 plus z powodu pozornie drobnych błędów w formularzu. Jakie to błędy? ZUS opublikował komunikat, w którym wyjaśnia beneficjentom, czego unikać. 

Wniosek 500 plus. Ważny komunikat ZUS o częstych błędach rodziców

ZUS opublikował niedawno komunikat, w którym wyliczył najczęstsze błędy, jakie popełniają rodzice podczas składania wniosków o przyznanie 500 plus. Urzędnicy proszą przede wszystkim o dokładnie sprawdzanie takich danych jak PESEL dziecka oraz numer rachunku bankowego, bo zwykła literówka może spowodować wycofanie wniosku i opóźnienie przelewu. Drugim problemem jest ignorowanie faktu, że 500 plus może pobierać na to samo dziecko tylko jeden rodzic, stąd opcje składania dokumentów są następujące (za serwisem RP.pl):

  • gdy rodzice wspólnie wychowują dziecko i oboje złożą wnioski, to 500 otrzyma ten, kto zrobił to pierwszy.
  • gdy mieszkają osobo, 500 przysługuje rodzicowi, który wychowuje dziecko,
  • jeśli rodzice sprawują opiekę naprzemiennie, to każdemu przysługuje połowa świadczenia, czyli po 250 złotych.

Kiedy będą wypłaty 500 plus? Harmonogram na 2023 rok

ZUS przelewa rodzicom pieniądze z 500 plus zwykle w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku przed rodziców. Stąd osoby, które zrobiły to do 30 kwietnia, otrzymają środki najpóźniej do końca czerwca. Z kolei spóźnialscy mogą się spodziewać przelewu w następujących terminach:

  • od 1 do 31 sierpnia 2023 r. - wypłaty środków dla osób, które złożyły wniosek w czerwcu 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec),
  • od 1 do 30 września 2023 r. - wypłaty środków dla osób, które złożyły wniosek w lipcu 2023 r. (z wyrównaniem od lipca),
  • od 1 do 31 października 2023 r. - wypłaty środków dla osób, które złożyły wniosek w sierpniu 2023 r. (z wyrównaniem od sierpnia).

Trzeba pamiętać, że przelewy są realizowane w jeden, losowo wybrany dzień miesiąca, który każdy beneficjent ma przypisany na stałe: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22.

Więcej o: