800 plus zastąpi 500 plus. Jak dostać nowe świadczenie? Minister Maląg tłumaczy, jak wygląda procedura

800 plus zastąpi dotychczasowe świadczenie 500 plus już niebawem. Co muszą w tej kwestii zrobić rodzice? Czy konieczne jest złożenie nowych wniosków o przyznanie wyższego świadczenia? Minister Maląg tłumaczy, jak wygląda procedura przyznawania 800 plus.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Balcerowski: 800+ nie pomoże w dezinflacji

500 plus to najpopularniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi, które stanowi ważną część niejednego budżetu domowego. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się, czy będzie podwyżka o 300 złotych i na jakich zasadach. Niedawno politycy formalnie ogłosili, że 800 plus niebawem wejdzie w życie. Padły też konkretne informacje o tym, co muszą zrobić rodzice, aby móc pobierać nowe, wyższe świadczenie.

800 plus zastąpi obecne 500 plus. Minister Maląg wyjaśnia procedurę przyznawania

Politycy ogłosili, że 800 plus zostanie wprowadzone 1 stycznia 2024 roku i zastąpi wtedy dotychczasowe świadczenie dla rodzin 500 plus. Jednak okres świadczeniowy zaczyna się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r., stąd wiele osób zastanawia się, czy będzie trzeba składać nowe wnioski o przyznanie 800 plus. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg opisała, jak to będzie wyglądało (za portalem O2.pl): "Po stronie ZUS leży skonstruowanie i zmienienie programu, co jest wielkim wyzwaniem, by nie było dodatkowych czynności dla rodziców, którzy już złożyli wnioski na nowy okres świadczeniowy. To będą prace techniczne, których nie odczują obywatele". Istotnie, rodzice już złożyli wnioski na obecny okres świadczeniowy, nie ma więc potrzeby składać innych dokumentów, co z pewnością jest dużym ułatwieniem dla beneficjentów świadczenia.

800 plus zastąpi obecne 500 plus. Czy rodzice muszą spełnić dodatkowe warunki?

Oprócz kwestii składania nowych wniosków, minister Maląg odniosła się też do innej rzeczy - dodatkowych warunków, jakie miałyby nieco ograniczyć liczbę beneficjentów 800 plus. Mówiło się o progu dochodowym, który gwarantowałby świadczenie tylko dla najuboższych rodzin, oraz o obowiązku podjęcia zatrudnienia przez rodziców, przez co 800 plus trafiłoby wyłącznie do pracujących. Jednak minister Maląg jasno powiedziała, że "zasady tego świadczenia pozostaną takie same jak przy świadczeniu 500 plus. Świadczenie jest powszechne dla dzieci do 18. roku życia". Stąd żadnych dodatkowych warunków dla rodziców nie będzie, i świadczenie 800 plus otrzyma każde niepełnoletnie dziecko w Polsce.

Więcej o:
Copyright © Agora SA