Tak miała na imię legenda piłki nożnej i bohater powieści Chmielewskiej. Nosi je tylko 9 chłopców

To chłopięce imię znane jest wielu ludziom, ale mało kto wybiera je dla swoich nowo narodzonych synów. Choć jest urocze i zdążyło się mocno wryć w polską historię sportową, rodzice nie są do końca przekonani co do jego wyboru. Jak podaje gov.pl, w 2022 nadano je tylko 9 razy.

Pochodzenie i znaczenie imienia Lesław

Lesław to imię męskie, które pochodzi z języka słowiańskiego. Zostało utworzone w XIX wieku, na wzór staropolskich imion, przez poetę Romana Zmorskiego. Pierwszy raz pojawiło się jego w poemacie "Lesław"

Charakterystyka imienia

Mało kto poświęca tyle czasu na pomoc innym i udział w akcjach charytatywnych tyle czasu, co Lesław. Łatwo się domyślić, że jest skłonny do poświęceń i wyróżnia się cierpliwością. Ale to także honorowy i słowny człowiek. Jeśli coś obiecuje, zawsze dotrzymuje słowa. Bardzo ważne jest dla niego, by zachowywać się wobec wszystkich sprawiedliwie i szlachetnie. Przyznaje się do błędów i stara się wyciągać z nich naukę. Ucieka od chaosu, ceni sobie miejsca estetyczne i przede wszystkim takie, w których panuje porządek. Nie przepada za spontanicznością, ale w razie potrzeby potrafi szybko reagować i podejmować decyzję. Jeśli ma taką możliwość ucieka z miasta. Woli mieszkać i spędzać czas na łonie natury, z dala od zgiełku, hałasu i wyścigu szczurów. 

Zobacz wideo Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko połknie klocki, pieniądze lub baterie? "Jak najszybciej dzwonimy pod numer alarmowy"

Imieniny: 28 listopada

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Lesławek, Lesio, Lesiu, Lesławeczek, Lesławunio, Lesławusio, Lesławuśko, Lechu, Lechosław, Lechuś, Lechutek, Leszko, Leszuś, Leniu, Lelu, Lenio, Lele, Lelo, Lemi,  Sławusio, Sławunio, Sławko, Sławcio

Predyspozycje zawodowe

Każda decyzja podjęta przez Lesława jest przemyślana. W jego życiu mało jest miejsca na przypadki. To dotyczy również wyboru zawodu. Najszczęśliwszy jest, gdy jego stanowisko pracy bliskie jest jego zainteresowaniom. Lesław od młodych lat czuje w sobie misję, by pomagać innym. Lubi poczucie, że jego praca ma wartość dla innych. Nie lubi marnowania czasu. Współpracownicy często określają go jako człowieka niezwykle empatycznego, który wiele rozumie i potrafi patrzeć na różne, nawet trudne sprawy, niezwykle obiektywnie. Jego działania i zachowanie często stają się inspiracją dla innych. Świetnie sprawdzi się na takich stanowiskach, jak: biolog, leśnik, weterynarz, sędzia, mediator, psycholog, pedagog, nauczyciel, muzyk, malarz, aktor, pisarz, tancerz, duchowny.

Sławni imiennicy:

  • Lesław Żurek - aktor
  • Lesław Ćmikiewicz - piłkarz i trener
  • Lesław Maleszka - dziennikarz
  • Lesław Możdżer - polski kompozytor, pianista jazzowy.
  • Lesław Paga - ekonomista
  • Lesław Podkański - polityk
  • Lesław Skinder - dziennikarz sportowy
  • Lesław Zimny - leksykograf rolniczy
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.