Znika ważne świadczenie dla rodziców. Po jedenastu latach wiele osób dotkliwie odczuje tę zmianę

Od 2024 roku dla wielu rodziców pojawią się ważne zmiany w pobieranych świadczeniach. Rząd bowiem zlikwiduje jeden z zasiłków, jednak pojawi się inna możliwość wsparcia takich osób. Co się zmieni i dla kogo od nowego roku? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Usiadłam na wózku i zobaczyłam Warszawę na nowo. Jest tylko dla młodych, zdrowych i silnych osób...

Specjalny zasiłek opiekuńczy został wprowadzony przez rząd 1 stycznia 2013 roku. Zmieniono wówczas zakres świadczenia pielęgnacyjnego - mogli je otrzymywać opiekunowie osób niepełnosprawnych w wieku do 18 lat (do 25 lat w przypadku kontynuujących naukę), którzy musieli zrezygnować z pracy, aby zajmować się podopiecznym. Natomiast dorosłe osoby niepełnosprawne mogły skorzystać ze specjalnego zasiłku opiekuńczego. Niestety po 11 latach istnienia to świadczenie zostanie zlikwidowane z dniem 1 stycznia 2024 roku. Jednak to nie wszystko - zobaczcie, co konkretnie zmieni się w tym zakresie od nowego roku.

Rząd zlikwiduje specjalny zasiłek opiekuńczy od 2024 r. Jednak na tym nie koniec

Zlikwidowanie specjalnego zasiłku opiekuńczego od nowego roku jest podyktowane zmianami w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Przede wszystkim takie osoby jako dorosłe będą mogły skorzystać w zamian ze świadczenia wspierającego. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MPiPS), Będzie ono wynosiło od połowy do maksymalnie dwukrotności wysokości renty socjalnej, a konkretna kwota zostanie ustalona po określeniu poziomu potrzeby wsparcia w formie punktowej. Stąd na początku świadczenie wspierające zostanie przyznane tym, którzy uzyskają najwięcej punktów. Pozostali będą otrzymywali wsparcie w kolejnych latach od wprowadzenia zmian. Jednak równolegle zostaną wprowadzone przepisy przejściowe dla osób, które otrzymają prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego do 31 grudnia 2023 roku, jak i tych, które otrzymają w tym okresie nowe orzeczenie o niepełnosprawności. 

Likwidacja specjalnego zasiłku opiekuńczego. Rząd wprowadzi też przepisy przejściowe

Rząd wraz z likwidacją specjalnego zasiłku opiekuńczego wprowadzi też przepisy przejściowe. Co to oznacza? Jak czytamy na łamach serwisu Samorząd.Infor.pl, niektóre osoby z niepełnosprawnością będą mogły dalej pobierać specjalny zasiłek opiekuńczy. Będzie to możliwe w następujących przypadkach: 

  • osoby, które otrzymają prawo do tego świadczenia do 31 grudnia 2023 r. na dotychczasowych zasadach,
  • osoby, które otrzymają do 31 grudnia 2023 r. nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, będące kontynuacją poprzedniego orzeczenia, i co za tym idzie, mające obowiązek złożenia nowego wniosku o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Stąd w powyższych przypadkach specjalny zasiłek opiekuńczy będzie można pobierać do 30 października 2024 roku (bo jest on przyznawany od 1 listopada na okres jednego roku). Jednak w każdej chwili takie osoby będą mogły zdecydować o przejściu na świadczenie wspierające.

Więcej o: