800 plus od czerwca 2023 roku. Kryterium dochodowe to niejedyna nowość

Czy 800 plus będzie od czerwca bieżącego roku i na jakich zasadach? Są propozycje, aby podwyższone świadczenie było przyznawane na podstawie dochodów, jakie osiągają rodzice maluchów. A to nie jedyne pomysły rządzących na 800 plus.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Waloryzacja dotychczasowego świadczenia 500 plus do kwoty 800 złotych miesięcznie została jasno zapowiedziana najpierw przez prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, a potem przez opozycję. PiS chce podnieść świadczenie od stycznia 2024 roku, a PO przeciwnie - już teraz, od czerwca bieżącego roku. Do Sejmu wpłynęła już nawet ustawa, która wprowadza 800 plus w życie pół roku wcześniej, tylko musi zostać zatwierdzona. Czy tak się stanie i na jakich zasadach będzie przysługiwało rodzicom nowe, wyższe świadczenie? Sprawdźcie, co już wiemy o 800 plus.

800 plus od czerwca 2023 r. Kryterium dochodowe to niejedyny pomysł rządzących

Choć wprowadzenie 800 plus od czerwca bieżącego roku jest mało prawdopodobne, to mimo to wciąż możliwe. Jak czytamy na łamach serwisu muratorplus.pl, Może się to odbyć na kilka sposobów - jednym z nich jest samo podniesienie obecnego 500 plus o 300 złotych, co nie wymagałoby w zasadzie żadnych zmian, bo rodzice już złożyli wnioski o przyznanie świadczenia na nowy okres świadczeniowy. Jednak część polityków uważa, że potrzebne są dodatkowe warunki - kryterium dochodowe bądź obowiązek podjęcia zatrudnienia przez rodziców. W tym pierwszym przypadku 800 plus otrzymałyby tylko najuboższe rodziny, a w drugim świadczenie byłoby przyznawane jedynie pracującym rodzicom. Aczkolwiek politycy nie są w tym zgodni, co może doprowadzić do tego, że waloryzacja odbędzie się jednak w terminie podanym przez PiS.

800 plus od czerwca 2023 r. Czy zostanie wprowadzone w szybszym terminie?

Choć ustawa wprowadzająca 800 plus w życie już została złożona, to zanim wejdzie w życie, musi przejść przez kilka innych etapów, m.in. konsultacje. Kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 14 - 16 czerwca, a do tego czasu zostanie też zapewne przedstawiony rządowy projekt waloryzacji świadczenia 500 plus. To wszystko wraz z brakiem zgodności wśród polityków w sprawie warunków przyznawania 800 plus może uniemożliwić wprowadzenie wyższego świadczenia wcześniej niż na początku 2024 roku.

Więcej o: