Do kiedy można składać papiery do szkół? Niektórym został jeden dzień, inni mają czas do połowy czerwca

Do kiedy uczniowie muszą złożyć dokumenty o przyjęcie do szkoły średniej? Niektórym nastolatkom został tylko jeden dzień, podczas gdy inni mają na to jeszcze dwa tygodnie. Jeśli nie jesteście pewni, ile zostało wam czasu, to koniecznie zajrzyjcie do naszego terminarza rekrutacyjnego 2023/2024.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Egzamin ósmoklasisty już za nami, a absolwentów szkół podstawowych czeka jeszcze jeden obowiązek - wybranie szkoły średniej. Jednak w tym celu trzeba złożyć podanie wraz z dokumentami (świadectwo oraz wyniki egzaminu) do wybranej placówki. Do kiedy należy to zrobić? W zależności od typu szkoły są dwa terminy - do końca maja lub do połowy czerwca. Sprawdźcie, w jakich szkołach rekrutacja kończy się nieco szybciej, a gdzie jeszcze jest czas na decyzję.

Rekrutacja do szkół średnich 2023/2024. W tych miejscach czas jest do końca maja

W niektórych placówkach termin składania dokumentów to 31 maja, co oznacza, że uczniom został na to tylko jeden dzień. Są to szkoły, w których rekrutacja obejmuje dodatkowe egzaminy - np. ze znajomości języków obcych czy testy sprawnościowe. Sprawdziany te są organizowane w pierwszej połowie czerwca, stąd skrócony termin na składanie podań. Należą do nich następujące placówki (za serwisem Samorząd.Infor.pl):

  • szkoły i klasy dwujęzyczne (w tym klasy wstępne),
  • szkoły i klasy sportowe
  • klasy przygotowania wojskowego,
  • klasy międzynarodowe.

Pozostałe szkoły i klasy mają standardowy termin na złożenie dokumentów, czyli zwykle do połowy czerwca. 

Rekrutacja do szkół średnich 2023/2024. Co jest istotnie podczas przyjmowania uczniów?

Co do zasady, uczniowie szkół podstawowych są rekrutowani do szkół średnich na podstawie trzech kryteriów - wyników egzaminu ósmoklasisty (po 35 punktów z języka polskiego i matematyki, oraz 30 z języka obcego, w sumie 100 punktów), ocen ze świadectwa (języka polskiego, matematyki i dwóch dodatkowych przedmiotów wybranych przez szkołę):

  • celujący (szóstka) - 18 punktów,
  • bardzo dobry (piątka) - 17 punktów,
  • dobry (czwórka) - 14 punktów,
  • dostateczny (trójka) - 8 punktów,
  • dopuszczający (dwójka) - 2 punkty.

Czerwony pasek na świadectwie to kolejne 7 punktów w rekrutacji. Trzecim kryterium są nadprogramowe aktywności:

  • wolontariat (trzy punkty),
  • uzyskanie wysokiego miejsca w konkursach, olimpiadach czy zawodach na poziomie powiatowym, organizowanych przez inny podmiot działający w szkole bądź kuratorium oświatowe (18 punktów za kilka konkursów, a za tylko jeden od dwóch do 10 punktów).

Należy pamiętać, że wszystkie te aktywności muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, aby zostały wzięte pod uwagę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA