Polacy kochają to imię. Bije rekordy popularności, choć opowiada bolesną historię molestowania seksualnego

Na portalu dane.gov.pl można zapoznać się z zestawieniem najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w 2022 roku. Przez wiele lat liderką była Zuzanna. Obecnie spadła na pozycję drugą. Choć wyprzedziła ją Zofia, to naprawdę różnica jest niewielka. Imię Zuzia w Polsce w 2022 roku nadano 5558. (Zoś urodziło się 5714).

Piękne imię Zuzanna

Zuzanna imieniny obchodzi 18 stycznia, 11 maja, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 19 września, 17 października. Najczęściej obchodzoną datą imienin Zuzanny jest 11 sierpnia. Jest to imię pochodzenia biblijnego. W języku  hebrajskim "śuśan" oznacza tyle „lilia". Natomiast w języku arabskim jest to nazwa kwiatu lotosu.

Imię Zuzanna uważane jest za najstarsze nadal używane żeńskie imię na świecie. Niewiele osób zna jednak historię tego imienia.

Zobacz wideo Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko je za dużo?

Historia imienia Zuzanna

W Polsce imię Zuzanna pojawiło się już w X wieku. Jego historia jest związana z historią biblijną.  Zuzanna była żoną Joakima i córką Chikliasza. Poznajemy ją w Księdze Daniela, czyli w Starym Testamencie. Kobieta brała kąpiel w rzece. Na brzegu zjawili się dwa starcy – sędziowie. Mężczyźni próbowali ośmielić Zuzannę. Ta jednak odrzuciła ich wdzięki. Panowie poczuli się głęboko urażeni. Okłamali wszystkich, że Zuzanna była cudzołożnicą. W ten sposób doprowadzili do tego, że mogła ona zginąć przez ukamienowanie.

Szczęśliwie do tego nie doszło. Za Zuzanną wstawił się prorok Daniel, który wypytywał obu mężczyzn osobno. Chciał dowieźć, że kłamią. Udało mu się to. Starców za kłamstwo skazano na śmierć. Zuzanna została oczyszczona z zarzutów.

Motyw historii Zuzanny i starców był często inspiracją dla artystów. Powstało wiele obrazów na ten temat. Jean-Baptiste Santerre’a, Jacopo Tintoretta, Artemisji Gentileschi, Petera Paula Rubensa, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Lentza uwiecznili postać kobiety nad rzeką. Najsłynniejszym pozostaje jednak dzieło Rembrandta, który namalował „Zuzannę w kąpieli". Także popularny utwór napisał Jan Kochanowski. Poeta stworzył poemat humanistyczny pt. „Zuzanna":

"Zuzanna też miała swoję przechadzkę po sadu.
Starzy patrząc na każdy dzień, gdzie pani chodziła
(A komu kiedy zdradliwa miłość przepuściła?),
Dali się chciwości uwieść i w sercu myślili,
Jakoby swej bystrej żądzy dosyć uczynili.
Gdzie teraz ona stateczność? Gdzie sądy? Gdzie prawa?
Obu miłość opętała i niebaczna sprawa".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.