Kolejna gwiazda wyznała, że jest chora. Bovska: Mówią córkom, że miesiączka musi boleć

Bovska jest jedną z najbardziej lubianych gwiazd polskiej sceny muzycznej. O szczegółach swojego życia prywatnego nie mówi wiele. Okazuje się jednak, że artystka od lat cierpi na endometriozę, która jest trudny przeciwnikiem w walce o powiększenie rodziny.

Po więcej ciekawych artykułów zajrzyj na stronę Gazeta.pl >>>
Magda Grabowska-Wacławek, znana szerokiej publiczności jako Bovska, jest cenioną piosenkarką i autorką tekstów. Choć jej wspaniała kariera muzyczna nie jest owiana tajemnicą to jednak nie wiele mówi się o jej życiu prywatnym. Artystka jednak otworzyła się w naszym programie "Mamy czas" (Zobacz: Bovska o staraniach o dziecko i procedurze in-vitro: Może nigdy nie będę mamą). Wyznała, że od lat walczy o to, aby zostać matką. "To nie jest nic przyjemnego. In vitro to jest ostateczność" - stwierdziła artystka, opowiadając o swojej walce o dziecko. 

Bovska chora na endometriozę

Jak Bovska wyznała w rozmowie z Agnieszką Matracką, od lat choruje na endometriozę. To właśnie ta choroba leży u przyczyn jej problemów z płodnością. Diagnozę usłyszała, gdy była nastolatką, a od marzeń o dzieciach miały dzielić ją długie lata. 

To był czas, kiedy w ogóle nie myślałam o zostaniu mamą. W procesie starania o dziecko, wyszło, że in vitro jest dla mnie jedyną drogą. Lekarze podają jako przyczynę endometriozę, o której w ogóle nie wiele kobiet. Matki mówią córkom: No, to musi boleć. 

Według danych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Polsce na endometriozę choruje około miliona kobiet. Szacuje się, że w skali populacyjnej to natomiast około 10 proc. wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. 

Zobacz wideo Bovska przyznaje, że od lat choruje na endometriozę. "Czasem matki mówią dziewczynkom, że miesiączka ma boleć"

Endometrioza - choroba latami bagatelizowana

Znamienne są słowa Bovskiej: "Matki mówią córkom, że musi boleć". Z pokolenia na pokolenie przekazywany jest mit, że silny ból okołomiesiączkowy jest normalny. Nie jest. Jest on natomiast jednym z objawów endometriozy. Endometrioza to choroba, które objawia się występowaniem błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Tkanki endometrium mogą znajdować się w takich miejscach jak: otrzewna miednicy mniejszej (zrosty), jajniki, przegroda odbytniczo-pochwowa, przepona, płuca czu osierdzie.

Choroba latami była bagatelizowana. Teraz obserwuje znaczący wzrost świadomości, o tym czym endometrioza jest i jakie mogą być jej skutki. Bezpłodność lub trudności z zajściem w ciążę to jedne z nich. Kolejnym może być także rak. Najczęściej występuje złośliwy nowotwór jajnika, który może powstać bezpośrednio z endometriozy jajnikowej. Inne potencjalne zmiany nowotworowe to rak trzonu macicy, rak piersi oraz ziarnica złośliwa.

Więcej o: