Rodzicu uważaj na dziecko - zbliża się fala gorąca. Nadchodzi najcieplejszy dzień roku

Nadchodzi fala upałów. Warto korzystać z pięknej słonecznej pogody, jednak trzeba się zabezpieczać przed skutkami wysokich temperatur i bezlitosnego słońca. Rodzice muszą w tym czasie szczególnie zadbać o dzieci.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

W najbliższym czasie w Europie nikt nie będzie narzekał na zimno, nadchodzi fala upałów. W tym roku koniec maja i cały czerwiec zapowiadają się upalnie, należy więc wyposażyć dzieci w nakrycia głowy chroniące przed słońcem i pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem. 

Zobacz wideo Do jakiego specjalisty się udać, gdy podejrzewamy, że nasze dziecko ma jakieś zaburzenia? "Lepiej pójść do kogokolwiek, niż do nikogo"

W czerwcu zapowiadane upały

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać słonecznej pogody i wysokich temperatur. Deszczów w nadchodzących dniach i tygodniach raczej nie uświadczymy, chyba że przy okazji burz. Meteorolodzy przewidują, że ostatnie dni maja będą upalne, z temperaturami w centrum kraju do 25 stopni Celsjusza, a na zachodzie nawet więcej. Czerwiec rozpocznie się z temperaturami między 20 a 24 stopnie Celsjusza. W pierwszym tygodniu miesiąca można się spodziewać zachmurzeń, a nawet przelotnych deszczów, ale od 10. wracają afrykańskie upały - nawet 28 stopni Celsjusza, a w drugiej połowie miesiąca nawet do 30. Wtedy też zapewne odnotujemy najcieplejszy dzień w roku.

Zadanie dla rodziców

Kiedy temperatura powietrza robi się nieznośnie wysoka, a słońce praży, rodzice powinni odpowiednio przygotować swoje pociechy. W takie dni warto postawić na luźniejsze, cienkie ubranka z przewiewnych tkanin (lepiej zrezygnować we sztucznych, nieprzepuszczających powietrza). Z wiadomych powodów należy wybierać te w jasnych kolorach - beż, biel etc. Dziecko obowiązkowo powinno mieć na głowie czapeczkę lub kapelusz chroniący głowę przed słońcem (czarny lub granatowy zostawmy w domu, wybierzmy jasne barwy). Jeśli będzie spędzać dużo czasu na powietrzu, trzeba pamiętać o kremie z filtrem. I dużej ilości picia. Wychodząc z dzieckiem na spacer, zawsze mamy przy sobie butelkę z wodą i co jakiś czas zachęcamy malucha do wypicia kilku łyków. Wybierając się na spacer, lepiej wybierać zacienione alejki w parkach i chronić się przed słońcem pod koronami drzew, niż stawiać na zabawę na nagrzanym placu zabaw bez odrobiny cienia. Sami też oczywiście pamiętamy o odpowiednim nawodnieniu i chronieniu skóry oraz głowy przed słońcem. Dzieci w końcu biorą z nas przykład. 

Więcej o: