Będzie 800 plus zamiast 500 plus? Pomysł nie zachwyca Polaków. Sondaż pokazał, że boją się jednego

Czy 500 plus zostanie podniesione do 800 złotych? Przeprowadzono sondaż wśród Polaków, który pokazał, co sądzą na temat podwyżki świadczenia rodzinnego. Wyniki jasno pokazują, że ludzie boją się jednej rzeczy w tej kwestii.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 800+ to szkodliwe rozdawnictwo pieniędzy? Hennig-Kloska: Tak

500 plus to najpopularniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi, jednak w ostatnim czasie jego rzeczywista wartość mocno spadła. Specjaliści wyliczyli, że obecnie 500 plus jest warte trochę ponad 300 złotych. Stąd pojawił się pomysł, aby świadczenie podnieść tak, aby wartość była adekwatna do sytuacji na rynku. Jednak nie wszystkim to się podoba, co było widać w wielu dyskusjach w sieci. A jakie opinie o 800 plus przeważaj wśród Polaków? Fundacja IBRiS (Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych) przeprowadziła na sondaż na zlecenie Radia ZET. Wyniki są dość jednoznaczne.

800 plus zamiast 500 plus? Sondaż pokazał, co myślą o tym Polacy

Sondaż IBRiS o 800 plus został przeprowadzony metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1100 osób i odbył się w dniach 26 - 27 maja (piątek - sobota) 2023 roku. IBRiS zadało ankietowanym jedno pytanie - „Czy Pana/Pani zdaniem podwyższenie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł będzie mieć wpływ na inflację w Polsce?". Badani mieli do wyboru cztery warianty odpowiedzi:

  • Tak, zwiększy ją,
  • Tak, zmniejszy ją,
  • Nie będzie mieć wpływu, 
  • Nie wiem/trudno powiedzieć.

Najwięcej osób (65,1 procent) wskazało, że wprowadzenie 800 plus zwiększy inflację. Z kolei jedna czwarta pytanych uznała, że podniesienie 500 plus w ogóle nie wpłynie na poziom inflacji w Polsce. Najmniej ankietowanych (1,9 procent) stwierdziło, że waloryzacja świadczenia obniży inflację. Pozostali (7,8 procent) nie mieli zdania na ten temat. 

800 plus zamiast 500 plus? Sondaż pokazał, co sądzą zwolennicy partii politycznych

Sondaż IBRiS o 800 plus pokazał też, co sądzą o tym zwolennicy przeciwnych partii politycznych. Polacy popierający Zjednoczoną Prawicę w większości (65 procent) uważają, że waloryzacja świadczenia nie wpłynie na inflację. Jedynie jedna czwarta sądzi, że może ona wzrosnąć. Odwrotne odpowiadali zwolennicy opozycji - niemal wszyscy (79 procent) twierdzą, że 800 plus spowoduje wzrost inflacji. Tylko nieliczni (13 procent) uznali, że podniesienie świadczenia nie wpłynie na inflację. Pozostali (z obu stron) nie mieli zdania na ten temat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.