Urlop rodzicielski 2023. Właśnie wdrożono nowe zasady. Rodzicom należy się więcej wolnego

Urlop rodzicielski 2023 przeszedł pewne modyfikacje, które dotyczą przede wszystkim czasu spędzonego z dzieckiem. Z końcem kwietnia wdrożono nowe zasady, dotyczące jego długości. Rodzicom należy się więcej wolnego czasu, z którego mogą skorzystać, zanim wrócą do pracy. Należy jednak pamiętać, że nowe zasady mają termin ważności.

Urlop rodzicielski 2023 przeszedł duże zmiany, który tyczą się nie tylko wysokości wypłacanego zasiłku, ale przede wszystkim długości jego trwania. Z tej zmiany najbardziej cieszą się rodzice maluchów, bo to właśnie oni będą mogli zostać w domu z dzieckiem dłużej, aniżeli było to do tej pory. Zmiany weszły w życie z końcem kwietnia.

Zobacz wideo Co chciałabyś/chciałbyś usłyszeć od mamy?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Urlop rodzicielski 2023, czyli więcej wolnego dla rodziców

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego 2023 miało związek z podpisaną ustawą z dnia 9 marca 2023 r. nowelizująca kodeks pracy, która wdrażała nową dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Potocznie nazywana jest dyrektywą work life banace, bo głównym celem jej wprowadzenia było pogodzenie życia zawodowego i kariery, z tym domowym, w zaciszu czterech ścian. To właśnie dzięki nowym zasadom rodzice maluchów mogą skorzystać z większej ilości czasu wolnego. Do pracy wrócą później, aniżeli to było do tej pory.

Nauczyciele zarabiają mało, jak na swoje kwalifikacje (zdjęcie ilustracyjne) Ile zarabia dziś nauczyciel? "Bardzo mało. Mniej niż brat na magazynie"

Do tej pory rodzice mogli skorzystać z 32 lub 34 tygodni, odpowiednio, w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub w razie urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy jednym porodzie. Po zmianach, które weszły w życie 26 kwietnia, wymiar urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 41 lub 43 tygodnie (w przypadku jednego lub większej ilości dzieci przy jednym porodzie).

Nowe przepisy oznaczają, że z tych dodatkowych 9 tygodni może skorzystać drugi rodzic, który do tej pory nie był na urlopie rodzicielskim. Żaden z rodziców nie może zrzec się na rzecz drugiego prawa do tych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, czyli np. matka dziecka może wykorzystać maksymalnie 32 tygodnie, a ojciec kolejne 9.

Podeszła do tortu. Rodzice nagrali, co było potem. 'Uczą, że pieniądze są najważniejsze' Dali córce na urodziny "łańcuch pieniędzy" i nagrali jej reakcję. "Jestem bogata!"

Istotną kwestią jest to, że jeśli któryś z pracowników-rodziców nie wykorzysta przysługujących mu 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, niestety bezpowrotnie przepadną. Nie ma możliwości wypłacenia za niego ekwiwalentu, czy przekazania ich na drugiego rodzica. Chociaż nie trzeba od razu całego urlopu wykorzystać. Czas na to jest do momentu skończenia przez dziecko 6. Roku życia, i co istotne, można go podzielić na pięć części, albo wykorzystać jednocześnie.

Więcej o: