Ile zarabia dziś nauczyciel? Te liczby dają do myślenia "Bardzo mało. Mniej niż brat na magazynie"

Ile zarabiają dzisiaj polscy nauczyciele? Niestety podawane przez nich kwoty nie nastrajają pozytywnie. Trudno się dziwić, skoro nawet osoby wykonujący najniżej płatne prace zarabiają więcej od przeciętnego pedagoga, a mają przecież niższe stanowiska.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego młodzi ludzie nie chcą być nauczycielami? "Zarobki. Dostają mniej niż najniższa krajowa"

Zarobki nauczycieli w Polsce to od dawna temat wielu, gorących dyskusji. Nic dziwnego - pedagog to osoba z wyższym wykształceniem, która powinna być uczciwie wynagradzana za swoją pracę, ale niestety tak nie jest. Nauczyciele od dawna zarabiają tak mało, że nawet osoby wykonujące proste prace fizyczne mają wyższe wypłaty, co czym sami piszą w mediach społecznościowych.

Rozpoczęcie roku szkolnego w szkole podstawowej w Gdańsku. Ile zarabia dyrektor szkoły? Mniej niż kapelan (i to najniższy rangą)

Ile zarabia nauczyciel? Pedagodzy są zażenowani swoimi wypłatami

Choć minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek obiecał nauczycielom podwyżki, to na razie pedagodzy nie widzą u siebie żadnych dodatkowych pieniędzy. Wręcz przeciwnie - są zażenowani wysokościami swoich wypłat. Użytkownik Twittera o nicku ArtSl Bub (@BubArtsl) przyznał w swoim poście, że choć ma szerokie uprawienia, to zarabia mniej niż jego brat, który pracuje jako magazynier. Z kolei internautka jacha (@drewnianalalka), powiedziała, że jako pracownica KFC zarabia 22 złote na godzinę, a jej mama, która jest zarówno nauczycielką, jak i psychologiem szkolnym - 25 złotych na godzinę "na rękę", czyli niewiele więcej od niej, a ma przecież o wiele wyższe kwalifikacje. 

Część nauczycieli skorzystała z nowej, a część ze starej ścieżki zdobycia stopnia nauczyciela mianowanego. Kto zarabia więcej: nauczyciel czy kasjer? Dane o pensjach zaskakują

Zarobki nauczycieli. Jak wyglądają wypłaty pedagogów w 2023 roku?

Ile zarabia przeciętnie nauczyciel w 2023 roku? Dokładna kwota zależy od posiadanego stopnia awansu zawodowego, który jest określonym w Karcie Nauczyciela procentem od kwoty bazowej. Jak czytamy na portalu StrefaEdukacji.pl, ta kwota bazowa w 2023 roku wynosi odpowiednio dla nauczyciela:

  • początkującego - 120 procent,
  • mianowanego - 144 procent,
  • dyplomowanego - 184 procent. 

Stąd obecnie nauczycielskie zarobki kształtują się następująco: 

  • nauczyciel początkujący - 3424 zł brutto,
  • nauczyciel mianowany - 3597 zł brutto,
  • nauczyciel dyplomowany - 4224 zł brutto.
Więcej o: