Kiedy jest Dzień Ojca? Posłowie chcą zmienić datę święta, aby "pasowało do kalendarza liturgicznego"

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca? Politycy planują zmienić termin święta tak, aby "pasował do kalendarza liturgicznego". Co to oznacza i jaki miałby być nowy termin? To wiemy na temat nowej daty Dnia Ojca.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Spędź Dzień Ojca z dzieckiem na pikniku, ale najpierw... przygotujcie razem piękny kosz na smakołyki

Dzień Ojca to drugi ważny dzień zarówno dla ojców, jak i ich dzieci. Od ponad 50 lat jest w Polsce obchodzony w stałym terminie - 23 czerwca (w tym roku to piątek). Ten termin zaproponował niegdyś poeta Jan Sztaudynger w wywiadzie na łamach łódzkiego „Expressu Ilustrowanego" z 16 czerwca 1965 roku. "Popieram z całego serca, a dzień proponuję 23 czerwca. Jest to najkrótsza noc roku, ojciec ma labę, więc największe święto" - odpowiedział wówczas na pytanie dziennikarza. Odtąd Dzień Ojca w Polsce jest obchodzony właśnie 23 czerwca, jednak niedawno wpłynęła do sejmu petycja o zmianę tej daty na związaną z kalendarzem liturgicznym.

Sławni ojcowie i ich dzieci 9 sławnych ojców, którzy samotnie wychowują dzieci

Nowa data Dnia Ojca? Chcą, aby święto "pasowało do kalendarza liturgicznego"

Do sejmu, a ściślej rzecz biorąc, do marszałek Elżbiety Witek wpłynęła petycja od obywateli o zmianę daty Dnia Ojca. Jak czytamy na łamach serwisu Trybunalscy.pl, przywódcą całej inicjatywy jest prezes Centrum Życia Rodziny p. Paweł Ozdoba. W petycji podano nową datę święta - 19 marca. Nieprzypadkowo - w kościele ten dzień to uroczystość świętego Józefa, który według autora petycji jest wzorem mężczyzny i ojca - "Ewangelia, a za nią kultura europejska Zachodu i Wschodu stawiają go za wzór ojca i męża, podkreślają jego odwagę, odpowiedzialność i zdolność do poświęceń dla powierzonych mu osób nawet wbrew własnemu interesowi." Kolejnym argumentem autora jest fakt, iż obecna data nie jest związana z niczym innym - "Obecnie przyjęty dzień świętowania - 23 czerwca - nie jest w żaden sposób związany z ważną dla ojcowskiej roli postacią, wydarzeniem, czy symbolem, przez co sprawia wrażenie wybranego przypadkowo i bez zakorzenienia w polskiej tożsamości. Jedynym państwem, gdzie również zdecydowano się na tę datę, jest odległa Nikaragua". Dodał też, że Dzień Ojca nie jest tak znanym świętem, by zmiana terminu była niemożliwa. 

Ojciec (zdjęcie ilustracyjne) Dzień Ojca 2022. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki dla taty

Dzień Ojca będzie obchodzony dzień św. Józefa? Pod petycją podpisało się wiele osób

Jak podają autorzy pomysłu na swojej stronie www, pod petycją o zmianie terminu Dnia Ojca z 23 czerwca na 19 marca podpisało się już mnóstwo osób, a konkretnie ponad 74 tysiące Polaków. Sam dokument został złożony w Sejmie 16 maja i aktualnie czeka na rozpatrzenie przez Komisję Petycji, która wedle obowiązującego prawa, musi rozpatrzyć każdą inicjatywę obywatelską. Decyzja powinna zostać ogłoszona jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się już na jesieni.

Więcej o: