Czy dziecko czternastoletnie może zostać samo w domu na noc? Wielu rodziców nie zna tego przepisu

Czy czternastoletnie dziecko można zostawić samo w domu na noc? Co mówią o tym polskie przepisy prawne? Rodzice koniecznie powinni o tym wiedzieć, zanim zdecydują się zostawić dziecko bez opieki.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Beata Tadla o Dniu Matki. Jakim była dzieckiem?

O tym, kiedy można bezpiecznie zostawić dziecko samo w domu, mówi polskie prawo, a ściślej rzecz biorąc, kodeks karny, administracyjny i cywilny, które wyznaczają inną granicę wieku pociechy. Która jest właściwa? Podpowiadamy.

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? To na ten temat mówią przepisy. Od jakiego wieku dziecko może zostać w domu? Zdania są podzielone

Czy 14-latka można zostawić samego w domu na noc? Oto przepisy

Podstawowym przepisem, który wyznacza granicę wieku dziecka, które może zostać samo w domu, jest Kodeks Karny, art. 106: "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.". Według niego dziecko można zostawić samo w domu, gdy ma ukończone siedem lat. Z A jak to jest z zostaniem w domu na noc? Dokładnie tak samo, z tym że rodzic musi być pewien dojrzałości psychicznej dziecka i zadbać o bezpieczeństwo. m.in. zadbać o to, aby mieć kontakt telefoniczny z dzieckiem, nauczyć je, by nie otwierało drzwi ani okiem, czy wytłumaczyć co robić, gdy np. wyczuje dym. W nocy może być trudniej o ewentualną pomoc z zewnątrz, wzrasta też ryzyko niebezpieczeństwa.

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? Wielu rodzicom grozi kara grzywny za niedopilnowanie jednej kwestii Kiedy dziecko może zostać samo w domu?

 Dziecko samo w domu na noc. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wróćmy na chwilę do dwóch innych, wymienionych na początku aktów prawnych. Mówią one o dwóch innych rzeczach - kodeks administracyjny reguluje jedynie czas otrzymywania przez matkę zasiłku, a kodeks cywilny - odpowiedzialność prawną dziecka za np. zniszczenia. W tym drugim przypadku rodzice muszą pamiętać, że choć mogą zostawić samo w domu dziecko siedmioletnie lub starsze, to w przypadku, gdy stanie się coś złego, to rodzice za nie odpowiadają, o ile nie ma ukończonych 13 lat.

Więcej o: