CKE chciała być cool, ale uczniowie wykpili ślimaka na deskorolce. Egzaminatorka: Wielu straci punkty

- Moja córka ósmoklasistka wyszła z egzaminu i powiedziała mi, że nie wiedziała, jak rozwiązać zadanie ze ślimakiem, który siedział na deskorolce. Nie wiedziałam, o co jej chodzi. Dopiero później wszystko się wyjaśniło - mówi w rozmowie z eDziecko.pl matka ósmoklasistki, którą nie zaskoczyły tematy wypracowań, a jedynie jedno z zadań tekstowych.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

23 maja uczniowie VIII klas szkół podstawowych przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 120 minut. Ósmoklasiści stanęli przed niemałym wyzwaniem ze względu na to, że większość nauki w szkole odbywała się za pomocą zdalnego nauczania. To motywuje, aby zdobyć jak najlepszy wynik i dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Choć same tematy wypracowania ich nie zaskoczyły, to najwięcej wątpliwości wzbudziło zadanie ze ślimakiem na deskorolce. Okazuje się, że wielu uczniów miało problem ze zrozumieniem treści zadania. 

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"

Zadanie ze ślimakiem zaskoczyło uczniów. "Dopiero później wszystko się wyjaśniło"

Uczniów są już po egzaminach ósmoklasisty. Choć jedną nogą są już na wakacjach, to myślami wciąż wracają do arkuszy egzaminacyjnych. Okazuje się, że najwięcej debat jest nad językiem polskim. I ku zdziwieniu, nie chodzi o samo wypracowanie, a o treść jednego z zadań, w którym trzeba było odpowiedzieć na pytanie, uwzględniając jednocześnie treść i wymowę obrazka.

Czy treść poniższego rysunku jest zgodna z wymową tekstu "Odblokuj swój talent?" W uzasadnieniu sformułuj argument odnoszący się zarówno do tekstu Jolanty Marii Berent, jak i do rysunku

- brzmiała treść zadania. Jedna z matek tłumaczy, że samo polecenie było dla jej córki niezrozumiałe, szczególnie że obrazku był ślimak na deskorolce.

Moja córka ósmoklasistka wyszła z egzaminu i powiedziała mi, że nie wiedziała, jak rozwiązać zadanie ze ślimakiem, który siedział na deskorolce. Nie wiedziałam, o co jej chodzi. Dopiero później wszystko się wyjaśniło

- powiedziała matka uczennicy. Jak szybko się okazało, wbrew pozorom, sam egzamin z polskiego nie należał do najtrudniejszych. Uczniowie mieli jednak sporo kłopotów z interpretacją polecenia 14, które znane jest już jako zadanie o ślimaku na deskorolce.

Zapytaliśmy więc jedną z egzaminatorek, czy zadanie faktycznie należało do tych trudniejszych. Polonistka przyznała, że faktycznie było podchwytliwe. 

Ciekawa jestem, jak będą oceniane odpowiedzi: "nie, to nie jest argument, bo tekst źródłowy dotyczy ludzi, a na zdjęciu jest ślimak". Jestem przekonana, że wiele dzieci właśnie tak napisze. Na logikę, to poprawna odpowiedź, choć pewnie nie taka, jakiej oczekiwali układający egzamin. Pytanie, czy nie stracą punktów

- odpowiedziała pedagożka, dodając, że obawia się jedynie tego, że wielu uczniów nie będzie wiedziało, co zrobić z tym zadaniem i będą zwyczajnie stratni. Wiadomo jednak, że na takich egzaminach w zadaniach otwartych wiele zależy od samych egzaminatorów.

Skandal na egzaminie ósmoklasisty. CKE olało prawa autorskie. 'Serio? Ale wstyd!' Skandal na egzaminie ósmoklasisty. CKE olało prawa autorskie. "Serio? Ale wstyd!"

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023?

Oficjalnie uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki z egzaminu ósmoklasisty w ZIU, czyli w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika. Żeby to zrobić, należy zalogować się za pomocą loginu i hasła otrzymanego od dyrektora szkoły na stronie wyniki.edu.pl. Logowanie do ZIU będzie możliwe dopiero w dniu publikacji wyników, czyli 3 lipca. Już kilka dni później - 6 lipca uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Rodzice zrobili zdającym ósmoklasistom uroczą niespodziankę. Najlepiej oglądać ją z nieba Rodzice zrobili zdającym ósmoklasistom niespodziankę. Najlepiej oglądać ją z nieba

Więcej o: