Zielony katar u dziecka to oznaka infekcji. Lekarze są tu zgodni. Zielony katar to objaw pierwszej fazy zakażenia. Wydzielina bywa lejąca. To zabarwienie mówi jednoznacznie: organizm walczy. Uwalnia przy tym enzym o zielonym zabarwieniu. Zielony katar nigdy nie jest objawem alergii. Niekiedy zielony katar bywa też objawem infekcji bakteryjnej. Pojawia się wtedy także ropny zapach i wygląd. Często towarzyszy stanom zapalnym zatok, grzybicy, zapaleniu oskrzeli.
Podobnie sprawa ma się z żółty katarem. Kolor świadczy o infekcji. Pamiętajmy o tym! Nie posyłajmy dziecka z zielonym czy żółtym katarem do przedszkola. Przy katarze może pojawić się gorączka, ale oczywiście nie musi.
Wodnisty katar, nazywany białym katarem, najczęściej towarzyszy małym dzieciom. To także pierwszy etap choroby. Infekcja wirusowa może rozpoczynać się także kichaniem i gorączką. Tutaj jednak pojawia się jeszcze inny powód białego kataru.
Drugą przyczyną białego kataru może być reakcja alergiczna. Najczęściej katar alergiczny występuje w okresie pylenia roślin, w konkretnych porach roku.
Najczęściej polecanym przez rodziców domowym sposobem na katar u dziecka są inhalacje. W wielu domach pojawiają się nebulizatory. To specjalne inhalatory, które pomagają dziecku przetrwać trudne dni kataru. Wystarczy do urządzenia wlać sól fizjologiczną i inhalować małego pacjenta, nawet kilka razy dziennie.
Dobrym domowym sposobem na katar będą też kropelki czy aerozole do nosa, które zawierają roztwór soli fizjologicznej lub wody morskiej. Wszystko to rozrzedza wydzieliną i ułatwia jej usunięcie. Pamiętajmy jednak, katar zwykle trwa do siedmiu dni. I ten leczony, i ten nieleczony.