Dodatkowe 400 zł na dziecko. Można je pobierać razem z 500 plus. Kluczowy jest termin złożenia wniosku

Rodzicu, czy wiesz, że przysługuje ci dodatkowe 400 złotych na dziecko? Co więcej, to świadczenie można pobierać równolegle z 500 plus, jednak bardzo ważna jest data złożenia wniosku o przyznanie dodatkowych środków. Co to za świadczenie i jak z niego skorzystać? Wyjaśniamy finansowe zawiłości.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Polski rząd oferuje rodzicom wiele świadczeń na dzieci, m.in. 500 plus, 300 plus na wyprawkę szkolną, Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy (RKO). Jednak to ostatnie nie każdemu rodzicowi przysługuje, na szczęście nic straconego, bo takie osoby mogą skorzystać z innego świadczenia w wysokości 400 złotych miesięcznie. Jest to tzw. żłobkowe, które można pobierać równolegle z 500 plus, i podobnie jak RKO umożliwia opłacenie maluchowi opieki. Kto może skorzystać ze "żłobkowego" i na jakich zasadach? Tłumaczymy.

Rodzice z Nowego z niecierpliwością czekają, kiedy w mieście będzie żłobek Świadczenie żłobkowe 2022 to spory zastrzyk gotówki dla rodzin

Dodatkowe 400 złotych na małe dziecko. Jakie są zasady skorzystania ze świadczenia?

"Żłobkowe" to świadczenie w wysokości 400 złotych miesięcznie, które rodzice mogą przeznaczyć na opłacenie maluchowi wspomnianego żłobka, a także klubu dziecięcego i dziennego opiekuna. Przysługuje rodzicom, którzy nie opłacają dziecku niani, ani nie pobierają RKO. "Żłobkowe" nie jest też opodatkowane, więc nie wlicza się do dochodów rodziny, co jest ważne przy innych świadczeniach. Istotny jest za to termin złożenia wniosku o przyznanie 400 złotych - można to zrobić w ciągu dwóch miesięcy od dnia, w którym maluch zaczął uczęszczać do żłobka. Trzeba mieć też na uwadze, że świadczenie jest przyznawane w takiej kwocie, jaką rodzice uiszczają za wspomnianą placówkę. To oznacza, że niekiedy mogą otrzymać mniej niż 400 złotych miesięcznie. Warto wiedzieć, że w ten sposób można sfinansować dziecku opiekę tylko w żłobkach (i innych formach opieki), które znajdują się w rządowych rejestrach - żłobki i kluby oraz opiekunowie dzienni.

Złobek 400 zł dziecka miało być wsparciem dla wielu rodzin

Dodatkowe 400 złotych na małe dziecko. Jak złożyć wniosek o przyznanie "żłobkowego"?

Aby otrzymywać dodatkowe 400 złotych (lub nieco mniej), rodzice muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od tego kto składa dokumenty, trzeba wybrać inny formularz:

  • DZ-R - składa jedno z biologicznych rodziców,
  • DZ-O - składają osoby pełniące pieczę zastępczą, opiekunowie prawni, faktyczni oraz pozostałe osoby, które mają sądowo przyznaną opiekę nad dziećmi,
  • DZ-O - składają dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-terapeutycznych i ośrodków preadopcyjnych.

Wniosek o przyznanie "żłobkowego" można składać wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:

  • platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS),
  • platformę Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną oraz SKOKi.
Więcej o: