Rodzice zdradzają, ile wydadzą na prezenty na Dzień Dziecka. Mniej niż 50 zł? Zapomnijcie

Nadchodzący Dzień Dziecka to okazja, żeby spełnić marzenia pociech. Dla rodziców niestety wiąże się z kolejnymi wydatkami. Szalejąca inflacja nie ominęła cen zabawek, jednak każdy chce sprawić swoim dzieciom radość.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami. Rodzicom nie sposób o tym zapomnieć, bo ich pociechy z pewnością stale o tym przypominają, wyliczając, co chciałyby z tej okazji dostać. A ci liczą, ile spełnienie tych marzeń będzie kosztować. Maluchy wymieniają zabawki związane z ulubionymi bajkami, kolejne zestawy klocków, pluszaki, gry i sprzęt sportowy. Lista dziecięcych życzeń z okazji ich święta potrafi zdaje się być nieskończona.  

Zobacz wideo Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? "Układanie samochodzików w rzędzie, machanie rączkami"

Ile kosztują prezenty na dzień dziecka?

Jak wynika z badania Empiku*, które przeprowadził wśród swoich klientów, pytając ich o plany związane z prezentami dla dzieci na 1 czerwca, aż 43 proc. Polaków, przeznaczy na prezent dla jednej pociechy od 51 do 100 zł. Na upominek o wartości do 50 zł zdecyduje się 17 procent (to głównie osoby młodsze i te, które nie mają jeszcze swoich dzieci). Co trzeci badany zdradził, że zamierza kupić prezent o wartości od 101 do 300 zł (w zeszłym roku takich osób było o 10 procent mniej). 65 proc. badanych powiedziało, że kupią prezenty dla minimum dwojga dzieci, często trojga lub czworga. 

Nie ma niespodzianek - wiele osób pyta dzieci o to, co by chciały dostać

Każdy rodzic chce, żeby jego pociecha dostała prezent, który ją ucieszy i którym będzie się bawić dłużej, zamiast rzucić w kąt po jednym dniu. Sporo osób decyduje się więc wprost spytać dzieci o to, co chciałyby dostać na Dzień Dziecka - robi tak aż 40 proc. rodziców. Nie wszyscy jednak kupują materialne prezenty. 23 proc. Polaków zamierza podarować pociechom wycieczkę, bilet do kina, na koncert. 7,5 proc. rodziców decyduje się dać pociechom karty podarunkowe. Z badania wynika też, że jednym z najczęściej wybieranych prezentów na Dzień Dziecka jest książka. Jej zakup planuje aż 60 proc. osób.

*Badanie zrealizowane metodą CAWI w dniach: 31.03.2023 – 05.04.2023 na próbie 3631 klientów Empiku

Więcej o: