800 plus od czerwca. Nadchodzi długo wyczekiwana waloryzacja. Pieniądze dostaną tylko pracujący?

O podwyższeniu kwoty świadczenia 500 plus mówi się od dłuższego czasu, ale dopiero od niedawna pojawiają się informacje o faktycznym wprowadzeniu podwyżki. Od kiedy będzie 800 plus i kto będzie się mógł o nie ubiegać? Oto co już wiemy na temat nowego świadczenia.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo 800 plus, alert RCB, parodiowanie Szydło i bucząca publiczność. Skrót spotkania Tuska i Trzaskowskiego

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi ważną część domowego budżetu, zwłaszcza w czasie, gdy nieustannie rosną ceny podstawowych produktów. Stąd coraz więcej osób mówi o konieczności podwyższenia kwoty 500 plus, aby świadczenie bardziej odpowiadało dzisiejszym realiom. A całkiem niedawno rząd ogłosił, że wejdzie w życie 800 plus. Na jakich zasadach i komu będzie przysługiwało nowe świadczenie? Zebraliśmy wszystko, co wiadomo na ten temat. 

800 plus (zdjęcie ilustracyjne) Czy 800 plus będzie od czerwca 2023? Już teraz należy złożyć wniosek

800 plus od czerwca? Wchodzi w życie nowe świadczenie

Jako pierwszy przekazał informację o podwyższeniu 500 plus do 800 złotych w niedzielę, 14 maja prezes PiS Jarosław Kaczyński: "Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus". To sugeruje, że podwyżka będzie obowiązywać od nowego roku, jednak rywale PiS nie pozostali dłużni i ogłosili jeszcze szybszą waloryzację - od 1 czerwca, "na dzień dziecka". Dzień później szef Koalicji Obywatelskiej Borys Budka poinformował o złożeniu do Sejmu projektu ustawy o wprowadzeniu 800 plus od czerwca bieżącego roku. Także podwyżka świadczenia dla rodzin z dziećmi jest jak najbardziej realna i zbliża się wielkimi krokami. A kto będzie mógł skorzystać z nowego świadczenia? O tym w dalszej części artykułu. 

Mama i dziecko Waloryzacja 500 plus. Rząd szykuje podwyżki. Od kiedy zmiany?

800 plus tylko dla pracujących rodziców? Zasady nowego świadczenia

Jak czytamy na łamach serwisu Eska.pl, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz napisał w mediach społecznościowych, że 800 plus powinno należeć się tylko pracującym rodzicom. Podobnego zdania jest też m.in. Szymon Hołownia, lider Polski 2050: "PSL ma propozycje wprowadzenia kryterium, że ta waloryzacja dotyczyłaby tylko osób pracujących. My chcielibyśmy połączyć to również z kryterium dochodowym.". Jednak takiemu rozwiązaniu stanowczo zaprzecza Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej:" To świadczenie ma być powszechne, nie może być tutaj podziału między rodziców pracujących i niepracujących, dlatego tej zasady będziemy się trzymać". Warto wiedzieć, że prezes PiS zapowiada również coroczną waloryzację 500 plus oraz takie inwestycje jak: darmowe leki dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz seniorów powyżej 65 roku życia, bezpłatne autostrady i drogi szybkiego ruchu w Polsce, odtworzenie szkolnictwa zawodowego czy atomistykę. 

Więcej o: