Biżuteria zawsze jest pewniakiem wśród prezentów. Gdy dodatkowo ma jeszcze szczególne znaczenie, dodaje podarunkowi wyjątkowego prestiżu. Takim prezentem na dzień matki jest w Irlandii pierścień Claddagh. Przez lata – od XVII wieku – był to symbol przyjaźni i małżeństwa. Obecnie często pełni rolę obrączki ślubnej, pierścionka zaręczynowego lub właśnie prezentu dla mamy.
Pierścień Claddagh przedstawia trzymane w dłoniach serce w koronie. Oczywiście serce jest znanym symbolem miłości. A co oznacza korona? W tym przypadku odczytuje się to jako podkreślenie szlachetnych, królewskich cech osoby obdarowywanej. Wierność i uczciwość, jako główne królewskie cechy, idą w parze przyjaźnią, oddaniem i troską, które symbolizują dłonie.
Za tą niezwykłą biżuterią stoi wiele ciekawych legend. Według niej pierścień stworzył młody rybak Richard Joyce. Mężczyzna na początku XVI wieku opuścił ukochaną i udał się do pracy na Wyspach Karaibskich. Niestety podczas podróż statek, którym płynął młodzieniec, został napadnięty. Richard trafił do niewoli. Został sprzedany złotnikowi z Afryki Północnej, u którego nauczył się fachu. Gdy tylko odzyskał wolność, wrócił do wybranki swojego serca. Podarował dziewczynie specjalny pierścień. Biżuteria symbolizowała oddanie i miłość. W tym jednym pierścieniu Claddagh wykute były wszystkie uczucia, którymi przez lata młody rybak darzył ukochaną.
Inna legenda mówi o Margareth Joyce, która poślubiła hiszpańskiego kupca Domingo de Rona. Mężczyzna zmarł, a ona została majętną wdową. W 1596 roku kobieta wróciła do Irlandii i za część pieniędzy postawiła wiele mostów w Connacht. Legenda głosi, że za dobroć jej serca, pewnego dnia orzeł zrzucił jej pierścień z nieba.
Co ważne, to na którym palcu noszony jest pierścień Claddagh ma istotne znacznie. Gdy nosimy go na prawej dłoni, a symbol serca skierowany jest na zewnątrz dłoni, oznacza to, że właściciel biżuterii jest singlem. Osoby z kimś związane powinny nosić pierścień odwrotnie. To jeszcze nie koniec! Na lewej dłoni z sercem na zewnątrz sugeruje, że dana osoba jest zaręczona, a do wewnątrz – jest już w związku małżeńskim.