Egzamin ósmoklasisty 2023 r. - przecieki. Wielu uczniów ma pewną teorię. "Zemsta" i "Pan Tadeusz"

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego już za moment się zacznie. Czy są jakieś przecieki z tegorocznego testu? Uczniowie mają pewne teorie, co może się pojawić. Sprawdźcie, jakie lektury będą na tegorocznym egzaminie po szkole podstawowej.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Viki Gabor o Opolu i egzaminie ósmoklasisty. Mówi, dlaczego nie uczy się z innymi

Egzamin ósmoklasisty to egzamin, do którego przystąpić musi każdy uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej. Składa się z trzech części - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (najczęściej wybierany jest angielski). Dzisiaj uczniowie będą zdawali część z języka polskiego, stąd wielu z nich tuż przed egzaminem szuka ewentualnych przecieków, które mają dotyczyć lektur, jakie będą wymagane. Z domniemanych przecieków, jakie można znaleźć w sieci, uwagę zwracają dwa utwory - "Zemsta" i "Pan Tadeusz". Czy przecieki są prawdziwe? Czego można się spodziewać na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty? Zobaczcie, co wiemy na ten temat.

Egzamin ósmoklasisty - przecieki i teorie uczniów. Co się pojawi w tym roku na teście?

Wśród domniemanych przecieków dominują dwa - pierwszy jest związany z uczniowskim mitem, że CKE (
Centralna Komisja Egzaminacyjna) nie da na egzaminie pytań związanych z lekturą, która pojawiła się rok wcześniej. W tym przypadku ósmoklasiści typują "Zemstę" A. Fredry, jednak mało prawdopodobne, że CKE faktycznie z niej zrezygnuje, w końcu na tegorocznej maturze pojawiła się lektura, która była już na zeszłorocznym egzaminie. Jak czytamy na łamach serwisu SE.pl Bydgoszcz, uczniowie mają na poparcie swojej teorii kilka nietuzinkowych dowodów: w 2023 roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, stąd patronami „literackimi" obecnego roku Sejm i Senat RP ustanowił Aleksandra Fredrę oraz Wisławę Szymborską. Drugi przeciek dotyczy tego, że na pewno na egzaminie ósmoklasisty pojawi się utwór Adama Mickiewicza, bo jego dzieł jest najwięcej na liście lektur obowiązkowych. Zdaniem uczniów największe szanse są na "Pana Tadeusza", nieco mniejsze na "Redutę Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świteziankę" czy "Dziady część II". Pozostałymi lekturami obowiązkowymi  (poza już wymienionymi) dla uczniów podchodzących do egzaminu ósmoklasisty są poniższe utwory:

  • Charles Dickens - "Opowieść wigilijna"
  • Jan Kochanowski - wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
  • Aleksander Kamiński - "Kamienie na szaniec"
  • Antoine de Saint-Exupéry - "Mały Książę"
  • Henryk Sienkiewicz - "Quo vadis"
  • Henryk Sienkiewicz - "Latarnik"
  • Juliusz Słowacki - "Balladyna"
  • wiersze wybranych poetów.

Egzamin ósmoklasisty 2023 r. Co można zabrać na salę egzaminacyjną?

Uczniowie podchodzący do egzaminu ósmoklasisty muszą wiedzieć, co wolno in wnieść na salę egzaminacyjną. Lista dozwolonych przyborów jest bardzo krótka i obejmuje:

  • język polski - dwa długopisy (pióra) z czarnym tuszem (atramentem),
  • matematyka - dwa długopisy (pióra) z czarnym tuszem (atramentem) oraz linijkę,
  • język obcy nowożytny - dwa długopisy (pióra) z czarnym tuszem (atramentem).
Więcej o: