Za ile dni wakacje? Ostatni dzwonek, by zawalczyć o czerwony pasek. Pamiętaj, średnia 4,75 nie wystarczy

Ile dni zostało do wakacji? To już ostatni dzwonek, aby postarać się o czerwony pasek na świadectwie, ale pamiętajcie, że sama wysoka średnia ocen nie wystarczy. Musicie zadbać jeszcze o tę jedną rzecz.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Tegoroczne wakacje zbliżają się wielkimi krokami, aktualnie zostało do nich tylko 31 dni, czyli cztery tygodnie. To dla wielu uczniów już ostatni dzwonek na to, aby postarać się o lepsze stopnie i świadectwo z wyróżnieniem. Jednak muszą mieć na uwadze, że sam średnia ocen nie wystarczy, aby dostać nagrodę. Co jeszcze trzeba zrobić? Wyjaśniamy. 

Wakacje coraz bliżej. Wystawienie ocen końcoworocznych również

Koniec roku szkolnego 2022/2023 będzie w piątek, 23 czerwca, a wystawienie ostatecznych stopni co do zasady jest najpóźniej do połowy czerwca (zwykle do 15. lub 16. dnia miesiąca). Uczniowie mają niewiele czasu, aby postarać się o nagrodę za wyniki. Podstawowym wymaganiem jest średnia ocen wynosząca 4,75 lub więcej, ale jest też drugi warunek - stopień ze sprawowania. Aby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem, uczeń musi uzyskać ocenę wzorową lub bardzo dobrą z zachowania. Dopiero spełnienie obu wymogów gwarantuje otrzymanie świadectwa z czerwonym paskiem.

Jak obliczyć średnią ocen? To naprawdę bardzo proste

Aby obliczyć średnią ocen, należy je zsumować i podzielić wynik przez liczbę przedmiotów, na które uczęszczał uczeń. Wliczają się do tego również religia i etyka, więc dobry stopień może pomóc. Warto pamiętać, że średnia ocen to średnia arytmetyczna, natomiast przy wystawianiu stopni końcoworocznych nauczyciele liczą średnią ważoną. Wówczas każdy stopień ma określoną wagę, zwykle najważniejsze są sprawdziany i kartkówki, a najmniej ważne - prace domowe i aktywność na lekcji. 

Więcej o: