Tajemnicza choroba noworodków. Stwierdzono już 15 przypadków. WHO: To niezwykłe

Enterowirus są najczęstszą przyczyną chorób wirusowych, u wszystkich, ale szczególnie u najmłodszych dzieci. Każdego roku zakaża się kilkadziesiąt milionów pacjentów na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że wirus stał się niebezpieczny. Pojawiły się przypadki ciężkiego zapalenia mięśnia sercowego u noworodków.

Niepokojące dane

Aż 15 przypadków. Wykryto aż tyle przypadków zapalenia mięśnia sercowego u noworodków w Walii i południowo-zachodniej Anglii w okresie od czerwca 2022 do kwietnia 2023 roku. Testy PCR wykazywały zakażenie enterowirusem. Niestety jeden z małych pacjentów zmarł. - Infekcje enterowirusowe są powszechne, zarówno u noworodków, jak i niemowląt. Jednak wzrost liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego z tak ciężkimi objawami i skutkami u noworodków, związany z zakażeniem enterowirusem, jest niezwykły, niecodzienny - komentuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Aż siedem na dziesięć przypadków wykrytych w Walii wymagało hospitalizacji. Dzieci trafiły na oddział intensywnej terapii. Pojawiła się sepsa, zapalenie mięśnia sercowego lub nawet zatrzymanie krążenia. Najwięcej przypadków pojawiło się w listopadzie 2022 roku.

Natomiast wykryto kolejnych pięć przypadków. Tutaj WHO nie dysponuje jednak danymi. Nie wiadomo, w jakim stanie są dzieci.

Zobacz wideo Jak prawidłowo udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Objawy, których nie można lekceważyć

Zapalenie mięśnia sercowego może pojawić się w wyniku infekcji wirusowej, a także na skutek bakterii lub reakcji na leki. Najrzadziej związane jest z przebiegiem chorób autoimmunologicznych. Wśród najważniejszych objawów wymienia się trzy. Są to:

  • nagły ból w klatce piersiowej,
  •  duszności,
  • kołatanie serca.

Cały czas WHO monitoruje sprawę. A dodatkowo powołano w Wielkiej Brytanii Zespół Zarządzania Kryzysowego. Jednostka analizuje dane ze wszystkich regionów Anglii i krajów Zjednoczonego Królestwa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA