Egzamin ósmoklasisty 2023 - przecieki. Te cztery lektury trzeba wkuć. "Ważna jest nie tylko treść"

Co czeka ósmoklasistów na egzaminie z języka polskiego w 2023 roku? Wielu uczniów szuka przecieków, ale lepiej przeznaczyć czas na przygotowania. Nauczycielka zdradza, jakie cztery lektury trzeba wkuć, aby dobrze zdać. Zwraca też uwagę, że nie tylko utworu treść ma znaczenie.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"

Egzamin ósmoklasisty czeka każdego ucznia kończącego naukę w szkole podstawowej. Obejmuje on trzy przedmioty - język polski, matematykę i język obcy nowożytny (do wyboru angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski) i jest zdawany wyłącznie pisemnie. Do tegorocznego egzaminu zostało już niewiele czasu, więc uczniowie przygotowują się, jak mogą. Dla części z nich oznacza to szukanie w sieci ewentualnych przecieków, aby wiedzieć czego konkretnie się uczyć. Jednak odradzany takie podejście, lepiej uczciwie powtórzyć materiał. W przypadku języka polskiego najważniejsze są cztery lektury, które trzeba po prostu wykuć na pamięć. Jakie? Wyjaśniła to nauczycielka języka polskiego, która przygotowuje uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

"Należy skupić się nie tylko na treści". Te cztery lektury dają dużą szansę zdania egzaminu

Nauczycielka języka polskiego, która przygotowuje uczniów do egzaminu kończącego szkołę podstawową, zaleca im porządne opracowane i zapamiętanie materiału z czterech lektur:

  • Pana Tadeusza A, Mickiewicza,
  • Quo Vadis H. Sienkiewicza,
  • Kamieni na Szaniec A. Kamińskiego,
  • Zemsty A. Fredry. 

Jak tłumaczy, dzięki ich znajomości można bez większego trudu poradzić sobie z niemal każdym tematem wypracowania, jakie może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty. Jednak zwraca też uwagę, że ważna jest nie tylko treść podanych utworów, ale też inne aspekty:

Należy skupić się nie tylko na samej treści, lecz także na tle historyczno-literackim, środkach stylistycznych, motywach literackich, gatunkach i problematyce. 

Zachęca też do korzystania z gotowych opracowań i bryków, które naprawę potrafią szczegółowo objaśniać utwory literackie na każdej z płaszczyzn.

Egzamin ósmoklasisty 2023. Kiedy się odbędzie i co można ze sobą zabrać?

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się pod koniec maja, a ściślej rzecz biorąc, w trzy następujące dni:

  • 23 maja (wtorek), godz. 9.00 - język polski (czas trwania: 120 minut),
  • 24 maja (środa), godz. 9.00 - matematyka (czas trwania: 100 minut),
  • 25 maja (czwartek), godz. 9.00 - nowożytny język obcy (czas trwania: 90 minut).

Przewidziano również terminy dodatkowe w dniach 12 - 14 czerwca (poniedziałek - środa) o godzinie 9.00. A co uczeń może mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty? Niewiele - jedynie dwa długopisy bądź pióra z czarnym tuszem (atramentem), a na teście z matematyki również linijkę. Nie wolno wnosić na salę nic innego, a rysunki na arkuszu należy wykonać wyłącznie długopisem (piórem). 

Więcej o:
Copyright © Agora SA