Od jakiej średniej ocen jest czerwony pasek? Zła wiadomość dla uczniów: 4,75 to za mało na wyróżnienie

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem? Wbrew pozorom, 4,75 to za mało. Co jeszcze trzeba zrobić, aby zakończyć rok szkolny z wyróżnieniem? Wyjaśniamy edukacyjne zawiłości.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami,  bo do wakacji zostało już tylko pięć tygodni. Stąd uczniowie robią wszystko, co mogą, aby poprawić stopnie i uzyskać jak najwyższą średnią ocen, i co za tym idzie, świadectwo "z czerwonym paskiem" oraz nagrodę rzeczową. Jednak aby otrzymać wyróżnienie, nie wystarczą tylko same dobre stopnie. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek.

Jaką trzeba mieć średnią, aby otrzymać wyróżnienie? Jest też jeszcze jeden warunek

Podstawowym warunkiem do otrzymania promocji do następnej klasy wraz z wyróżnieniem (czyli tzw. czerwonym paskiem) jest arytmetyczna średnia ocen 4,75 lub więcej. Nie trzeba się przejmować jedną trójką czy liczbą czwórek - pod uwagę brana jest sama średnia. Jednak poza dobrymi stopniami jest jeszcze jeden warunek, o którym często zapominają zarówno uczniowie, jak i ich rodzice - ocena z zachowania. Do otrzymania świadectwa z wyróżnieniem konieczne jest uzyskanie oceny bardzo dobrej bądź wzorowej ze sprawowania

Średnia ocen na koniec roku szkolnego. Czy religia i etyka wliczają się do niej?

O przyznaniu świadectwa z wyróżnieniem decyduje przede wszystkim średnia arytmetyczna ocen, która jest wynikiem podzielenia sumy wszystkich stopni z obowiązkowych przedmiotów przez ich liczbę. A czy religia i etyka wliczają się do średniej? Jak najbardziej, więc stopnie z nich uzyskane mogą zwiększyć szansę na "czerwony pasek" ucznia. W przypadku zwolnienia z tych przedmiotów, średnia ocen jest liczona z pozostałych zajęć obowiązkowych, na które uczęszczało dziecko w ciągu roku szkolnego.

Więcej o: