Czy rodzic może zabrać pieniądze dziecka z komunii? "Choć temat stał się memem, prawo go reguluje"

"Gdzie się podziały pieniądze z komunii?" - to pytanie zadaje sobie wiele osób, których rodzice zabrali środki zebrane podczas imprezy po przyjęciu sakramentu. Jednak czy rodzice na pewno mogą tak zrobić? Jak się okazuje, wszystko ściśle reguluje polskie prawo.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dziecko dostaje pieniądze na komunię. Adwokat: Rodzic nie może ich zabrać

Pieniądze są bardzo popularnym prezentem na różne okazje, w tym pierwszą komunię. Jednak w wielu przypadkach taki upominek powoduje konflikt między rodzicami a dziećmi, bo każda ze stron ma inną wizję tego, na co powinny być wydane. A czy rodzice mogą zabrać pieniądze z komunii kilkulatka i spożytkować wedle uznania? Niekoniecznie - polskie prawo szczegółowo wyjaśnia tę kwestię. 

Czy rodzic może wziąć pieniądze z komunii? Prawo jest jasne

Kwestię tego, czy rodzice mogą zabrać i spożytkować pieniądze z komunii reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a ściślej rzecz biorąc, art. 101  "Zarząd majątkiem dziecka":

Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

 Jednak kilkuletnie dziecko nie ma jeszcze zdolności prawnej, więc samo nie może zawierać umów, między innymi umowy sprzedaży w sklepie. Może to zrobić dopiero po ukończeniu 13 roku życia. Mogą to zrobić rodzice, ale pieniądze z komunii mogą przeznaczyć wyłącznie na cele związane bezpośrednio z utrzymaniem dziecka, np. kurs językowy czy wycieczkę szkolną. 

Pieniądze z komunii. Czy dziecko może się o nie upomnieć? 

Jak tłumaczy na łamach serwisu Prawo.pl prawnik Michał Gajda ze szczecińskiej kancelarii, po ukończeniu 13 roku życia dziecko może się upomnieć o pieniądze z komunii, "jeśli wykaże, że rodzice spożytkowali je w innych celach niż te służące zaspokajaniu jego potrzeb". Jak uniknąć problemu z komunijnymi funduszami? Rozwiązań jest kilka:

  • poprosić gości o wręczanie wyłącznie prezentów rzeczowych, 
  • założyć dziecku konto czy lokatę i wpłacić pieniądze, które wykorzysta, jak skończy 13 lat, 
  • wydać pieniądze w porozumieniu z dzieckiem i na jego potrzeby. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.