Czy będzie nowy przedmiot na maturze? Mamy już przykładowy arkusz. "Temat wzbudza olbrzymie emocje"

Tegoroczne matury już trwają, a do Ministra Edukacji i Nauki wpłynęła petycja o ustanowienie nowego przedmiotu, który uczniowie mogliby zdawać w ramach egzaminu dojrzałości. Pomysłodawcy opracowali nawet przykładowy arkusz z zadaniami egzaminacyjnymi.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nowy pomysł ministra sportu nt. zwolnień z wf-u? Długie zwolnienia tylko od specjalisty

Jakie przedmioty uczniowie mogą zdawać na maturze? Poza trzema obowiązkowymi (językiem polskim, matematyką i językiem obcym nowożytnym), abiturienci mogą zdawać też przedmioty dodatkowe. Do wyboru są (poza rozszerzeniem już wymienionych): biologia, chemia, informatyka, fizyka, geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, filozofia, historia muzyki, historia sztuki oraz język łaciński i kultura antyczna. Jednak niebawem do tej listy może dołączyć kolejny przedmiot, którego pomysłodawcami są Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) oraz firma Decathlon, czyli wychowanie fizyczne właśnie, zwane potocznie WF-em. Pojawił się nawet przykładowy arkusz egzaminacyjny z tej dziedziny. 

WF na maturze? Akademia Wychowania Fizycznego przekonuje, że to dobry pomysł

Poza Akademią Wychowania Fizycznego i firmą Decathlon pomysł wprowadzenia WF-u na maturze popiera również Mariusz Lewandowski, biegacz nagradzany medalami podczas mistrzostw świata i Europy w biegach na 800 i 1500 metrów. Jak sam przyznał w rozmowie ze "Sportowymi Faktami": "Musimy o tym rozmawiać, a już teraz widać, że temat wzbudza olbrzymie emocje. Jeżdżę po szkołach i widzę, jak dużym problemem są dla dzieci podstawowe ćwiczenia. To już norma, że dzieci nie są w stanie wykonać choćby jednego podciągnięcia na drążku czy przewrotu w przód. Jestem tym załamany".

Dodał też, że ponad 90 procent polskich dzieci nie ma tzw. kompetencji ruchowych, czyli nie potrafi wykonać podstawowych ćwiczeń. A co gorsza, im młodsze dzieci, tym jest gorzej - ponad połowa maluchów nie umie skakać na skakance, a ponad 80 procent zrobić przewrotu w przód. Uczniowie starszych klas podstawówki mają problemy z takimi ćwiczeniami jak kozłowanie piłki czy bieg przez płotki. Stąd sportowiec uważa, ze egzamin z WF-u ma zmotywować do ćwiczeń i poprawić kondycję dzieci i młodzieży. 

Jak wyglądałby WF na maturze? Pomysłodawcy pokazali przykładowy arkusz

Pomysłodawcy wprowadzenia WF-u jako przedmiotu maturalnego opracowali również przykładowy arkusz egzaminacyjny. Sama matura z tego przedmiotu składałaby się z dwóch części - testu teoretycznego oraz zadań praktycznych.

Przykładowa matura z WF-uPrzykładowa matura z WF-u Screen z przykładowego arkusza Decathlonu i Akademii Wychowania Fizycznego - https://maturazwf.pl/

Przykładowa matura z WF-uPrzykładowa matura z WF-u Screen z przykładowego arkusza Decathlonu i Akademii Wychowania Fizycznego - https://maturazwf.pl/

W drugiej części egzaminu uczniowie musieliby zaprezentować różne ćwiczenia, na przykład odbicia piłki siatkowej sposobem górnym i dolnym, kozłowanie, podanie i odbiór zakończony rzutem piłki do kosza, czy choćby start niski z bloków startowych. Z kolei egzamin teoretyczny obejmowałby zagadnienia dotyczące różnych dyscyplin sportu, zawodów oraz ludzkiej anatomii. Cały przykładowy arkusz można pobrać ze strony maturazwf.pl w postaci pliku pdf.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.