Dziś ostatni dzień. Rodzicu, pospiesz się, bo pieniądze na małe dziecko mogą przepaść bezpowrotnie

Masz małe dziecko? Jeśli tak, to musisz się spieszyć, bo przysługują ci większe pieniądze, ale wniosek możesz złożyć jeszcze tylko dzisiaj. O jakie świadczenie chodzi i ile można otrzymać? Tłumaczymy finansowe niejasności.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

26 kwietnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz urlopu opiekuńczego i ojcowskiego. Między innymi rodzice, którzy pobierali zasiłek w dniu wprowadzenia nowych przepisów, mogą starać się o dodatkowe pieniądze. Na jakich zasadach? Wyjaśniamy zawiłości. 

Wyższy zasiłek macierzyński. Komu przysługuje i na jakich zasadach? 

Od 26 kwietnia 2023 roku zasiłek macierzyński jest wyższy - wynosi bowiem 100 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego oraz 70 procent podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Co więcej, jak podaje portal Księgowość.infor.pl, rodzice, którzy go pobierali na dzień 26 kwietnia, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie i dzięki temu otrzymać dodatkowe pieniądze. Jednak czas na to jest tylko do środy, 17 maja, czyli do dzisiaj. Po tym terminie złożenie wniosku będzie już niemożliwe, a sam zasiłek będzie wypłacany w dotychczasowej wysokości. Jak złożyć dokumenty? Są dwie możliwości zależne od tego, kto wypłaca rodzicom pieniądze ze świadczenia:

  • w formie papierowej - gdy płatnikiem jest pracodawca bądź zleceniodawca, 
  • w formie elektronicznej poprzez platformę PUE ZUS na formularzu POG - gdy płatnikiem jest ZUS. 

Jednak zmian dla młodych rodziców jest więcej - między innymi dłuższe urlopy. Na jakich zasadach? Szczegóły znajdziecie w dalszej części artykułu. 

Dłuższe urlopy dla rodziców maluchów. Jednak są warunki

Oprócz wyższych zasiłków, od 26 kwietnia 2023 roku rodzice mogą się cieszyć dodatkowymi dniami urlopu, bo urlop drugiego rodzica został wydłużony o dziewięć tygodni. Wniosek o jego udzielenie trzeba złożyć do pracodawcy 21 dni (lub więcej) przed skorzystaniem z tego świadczenia. Zmiany dotyczą również dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, ponieważ ulega skróceniu czas na jego wykorzystanie:

  • gdy ojciec miał prawo do urlopu na 26 kwietnia - do ukończenia przez malucha drugiego roku życia, 
  • gdy ojciec uzyskał prawo do urlopu po 26 kwietnia - do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, bądź minie rok od momentu uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu malucha. 

Młodzi rodzice powinni też pamiętać, że przysługuje im również pięć dni urlopu opiekuńczego w roku na opiekę nad dzieckiem, jak i innym członkiem rodziny, potrzebującym pomocy z ważnych powodów medycznych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.