Dwie godziny dla rodziny 2023. Pracodawcy skracają dzień pracy o dwie godziny. Którzy?

W ten dzień czas pracy w firmach biorących udział w akcji zostaje skrócony z ośmiu do sześciu godzin. Pracownicy wychodzą do domu wcześniej i mają możliwość spędzenia czasu z najbliższymi.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl

"Dwie godziny dla rodziny" to coraz popularniejsza akcja, której organizatorem jest Fundacja Humanites i której zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne w życiu każdego człowieka są zdrowe relacje rodzinne. "Dwie godziny dla rodziny" to dla pracowników firm, biorących udział w akcji, okazja do tego, żeby we wskazany dzień skończyć pracę dwie godziny wcześniej i czas ten poświęcić swoim bliskim.  

Zobacz wideo Jak rozpoznać u dziecka ADHD? "To nie jest tak, że mając ADHD zacznie biegać i roznosić studio"

Dwie godziny dla rodziny - kiedy?

Fundacja zachęca do tego, żeby akcja "Dwie godziny dla rodziny" odbywała się w poszczególnych firmach 15 maja, bo jest to Międzynarodowy Dzień Rodzin, jednak ta data nie jest odgórnie narzucona i pracodawcy sami mogą zdecydować, kiedy ich pracownicy wyjdą do domu wcześniej. Niektóre firmy decydują się na 1 czerwca, czyli dzień dziecka, żeby dać rodzicom możliwość spędzenia więcej czasu ze swoimi pociechami.  

Dwie godziny dla rodziny - akcja się rozwija

W tym roku akcja odbędzie się już po raz dwunasty. Instytut Humanites zaprosił do wzięcia w niej udziału wielu pracodawców z Polski i zagranicy. "W ostatnich latach kampania ta rozwinęła się w Globalny Ruch Społeczny na Rzecz Bliskości: wzięło w niej udział 1,2 miliona pracowników z ponad 1100 firm w 18 krajach. W ogólnopolskich badaniach satysfakcji akcja wskazywana jest przez pracowników jako jeden z top 10 benefitów" - czytamy na stronie Humanites. Kampania ma za zadanie zwrócić uwagę pracodawców na korzyści, jakie płyną z pracownika, który potrafi połączyć życie zawodowe i prywatne, ma dobre i trwałe więzi rodzinne. 

Dwie godziny dla rodziny. Jak zaplanować ten czas?

Żaden z pracowników nie będzie oczywiście rozliczany z tego, jak spędzi "dwie godziny dla rodziny", warto jednak wykorzystać skrócony dzień pracy i zaplanować coś z najbliższymi. Jeśli pogoda pozwoli - warto wybrać się na dłuższy spacer, krótką wycieczkę rowerową, zorganizować piknik etc. Jeżeli jednak aura nie będzie sprzyjała aktywnościom na zewnątrz - można wyciągnąć planszówki, zaplanować wspólny seans z filmem rodzinnym, wybrać się do kina, na lody etc. Możliwości jest ogrom, wystarczy wybrać coś, co przypadnie do gustu wszystkim członkom rodziny. 

Więcej o: