Dzień Matki 2023. Kiedy go obchodzimy i skąd taki pomysł? Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki to bardzo miła uroczystość. Staramy się wtedy sprawić przyjemność jednej z najważniejszych osób w naszym życiu. Co powinniśmy wiedzieć o tych obchodach? Oto kilka ważnych kwestii.

Kiedy jest Dzień Mamy?

Kiedy jest Dzień Mamy? Każdego roku obchodzimy go tego samego dnia. Jest to 26 maja. W 2023 r. przypada on w piątek. Chyba trudno wyobrazić sobie lepszą datę od tej, która przypada w pełni wiosny i to w dodatku w przeddzień weekendu. Można skorzystać z tego i przedłużyć wspólne świętowanie np. dzięki rodzinnej wycieczce. 

Dzień Matki. Skąd się wziął?

Skąd wziął się Dzień Matki? Okazuje się, że pierwsze tego typu uroczystości organizowane były już w czasach starożytnych. Miały wówczas wymiar religijny. W Anglii XVII w. organizowano obchody pod hasłem ''niedziela u matki''. Łączono w tym przypadku święto religijne, polegające na modłach za własne matki, z bardzo miłą praktyką składania im wizyt i wręczania drobnych podarunków w postaci kwiatów czy słodyczy. Zwyczaj ten przeżył renesans po II wojnie światowej - obecnie mamy zaś w pewnym sensie jego kontynuację.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki łączony jest z ideami społecznymi, które pojawiły się w amerykańskim społeczeństwie w XIX w. Zasłużona była tu w szczególności Ann Maria Reeves, która ogłosiła ''Dni Matczynej Pracy''. Miały one przypominać o trudzie, który wszystkie matki poświęcają dla dobra własnych dzieci i rodzin. W latach 70. XIX w. propagowano także ''Dzień Matek dla Pokoju''. W 1905 r. zaczęto upowszechniać ''Dzień Matki'', który szybko stał się popularny. Kongres Stanów Zjednoczonych zadecydował więc w 1914 r., że ten przypadający na drugą niedzielę maja dzień zostanie świętem narodowym.

Dzień Matki - Polska

Kiedy pojawił się Dzień Matki w Polsce? Już przed wojną organizował to wydarzenie Polski Czerwony Krzyż, chociaż brakowało mu stałej daty, najpewniej miało też odmienny wydźwięk. Można też spotkać się z opinią, że pierwsze obchody na ziemiach polskich miały miejsce w Krakowie w 1914 r. Niezależnie od tego, kiedy miał miejsce po raz pierwszy, Dzień Matki pozostaje ważnym wydarzeniem w naszym kraju i powinniśmy o nim pamiętać.

Zobacz wideo Dzień Matki. Najukochańsza osoba na świecie oczami dziecka

Dzień Matki na świecie

Wiemy już, że Dzień Matki na świecie obchodzony bywa w różnych dniach. W USA jest to druga niedziela maja, w Polsce zaś 26 dzień tego miesiąca. Co ciekawe:

  • w Norwegii święto obchodzone jest w drugą niedzielę lutego;
  • bardzo wiele krajów łączy Dzień Matki ze świętem wszystkich kobiet przypadającym 8 marca;
  • na Wyspach Brytyjskich jest to tradycyjnie czwarta niedziela Wielkiego Postu;
  • w wielu państwach arabskich będzie to 21 marca;
  • w przypadku większości państw święto przypada na pierwszą lub drugą niedzielę maja;
  • Argentyńczycy świętują Dzień Matki w trzecią niedzielę października. 

Dzień Mamy w Polsce - obchody

Co z obchodami Dnia Mamy w Polsce? Święto często ma wymiar nie tylko osobisty. W szkołach bowiem organizowane są akademie i spotkania mające na celu pokazanie mamom tego, jak bardzo ważne są w życiu własnych dzieci. Praktykowany jest też zwyczaj obdarowywania ich kwiatami i słodyczami, najmłodsze pociechy przygotowują zaś własnoręcznie kolorowe laurki.

Zobacz też: Życzenia na Dzień Mamy. Urokliwe teksty i wiersze. Życzenia dla mam - gotowe wiadomości do wysłania

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.