Kiedy jest Dzień Ojca? Święto ma całkiem długą tradycję. Zobacz, co warto o nim wiedzieć

Kiedy jest Dzień Ojca? Jaka jest historia tego święta? Jest ono mniej popularne od Dnia Matki, ale także powinno być bardzo ważnym. Nawet drobny prezent może być wtedy bardzo miłym akcentem.

Kiedy jest Dzień Taty?

Kiedy jest Dzień Taty? Zwykle pamiętamy o nim rzadziej niż o Dniu Matki. W tym przypadku mamy do czynienia ze świętem stałym, które zawsze przypada 23 czerwca. Mamy więc jeszcze sporo czasu na to, by odpowiednio się do niego przygotować. Chodzi w końcu o jedną z najważniejszych postaci w życiu każdego człowieka. Najważniejsza jest tu pamięć, ale nawet drobny upominek również będzie bardzo na miejscu.

Dzień Taty. Kiedy powstała idea?

Kiedy Dzień Taty stał się popularnym świętem? Pewien wpływ miały tutaj obchody religijne. W Kościele katolickim przypadały na 19 marca, czyli we wspomnienie św. Józefa. Prawosławie zaś uważało niedzielę przed Bożym Narodzeniem za Niedzielę Przodków. Wspomnienie to obejmowało wszystkich poprzedników Jezusa, począwszy od Adama.

Nowoczesna historia święta wszystkich ojców ma za to korzenie w Stanach Zjednoczonych. Tam też prawdziwą furorę zrobił Dzień Matki. W naturalny sposób pojawiła się potrzeba zorganizowania podobnego dnia, poświęconego wszystkim ojcom. Po raz pierwszy obchody zorganizowała Sonora Smart Dodd 19 czerwca 1910 r. Jej intencją było uczczenie własnego ojca, który był weteranem wojny secesyjnej i samotnie wychowywał kilkoro dzieci. Wydarzenie z małego miasteczka Spokane z czasem stało się popularne w całym kraju. Potrzeba było jednak na to kilku dziesięcioleci. Oficjalne obchody Dnia Ojca ustanowił dopiero Richard Nixon w 1972 r.

Warto wiedzieć, że w Polsce także posiadamy dość długą tradycję obchodów Dnia Ojca. Sięga ona 1965 r. Wydaje się przy tym, że święto to raczej zyskuje na popularności.

Zobacz wideo Spędź Dzień Ojca z dzieckiem na pikniku, ale najpierw... przygotujcie razem piękny kosz na smakołyki

Dzień Ojca - którego jest i jak się przygotować?

Wiemy już, którego jest Dzień Ojca. Jak się przygotować do takiego święta? Przede wszystkim warto uczynić tę datę wyjątkową. Podstawą będą w tym przypadku eleganckie i personalizowane życzenia. Co z prezentami? Tutaj panuje duża dowolność. Zawsze warto stawiać na takie podarunki, które wpisują się w zainteresowania obdarowywanego mężczyzny. Krawat, kubek czy elegancka koszula - praktycznie każda rzecz może być poddana personalizacji. To prosty, ale bardzo miły sposób na pokazanie, że pamięta się o kimś w szczególny sposób. 

Dzień Ojca. Kiedy zacząć planować?

Kiedy warto zacząć planować Dzień Ojca? Wiele zależy oczywiście od tego, jak bardzo huczna ma być to uroczystość. Wiele gadżetów lub upominków, które sprawią wiele radości naszemu tacie, można nabyć od ręki. Zawsze jednak bardzo dobrą opcją będzie postawienie na prezenty personalizowane: delikatny grawer lub wypalone inicjały drogiej nam osoby bywają dowodem szczególnego dbania o nią. W takich przypadkach trzeba jednak przygotować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem - najlepiej niech będzie to przynajmniej tydzień. Jeszcze wcześniej powinniśmy planować rezerwacje. Pamiętajmy o tym, gdy chcemy wysłać tatę np. na wycieczkę. 

Zobacz też: Laurka na Dzień Ojca. Jak zrobić laurkę dla taty?

Więcej o: