Nasze babcie miały ją na balkonach, a dziś o niej zapomnieliśmy. Ta roślina jest "lekiem na wszystko"

Ta roślina była bardzo popularna na balkonach naszych babć, ale dzisiaj jest praktycznie zapomniana. A szkoda, bo ma naprawdę wyjątkowe właściwości. Przez wtajemniczonych jest nazywana "lekiem na wszystko". Szczególnie rodzice maluchów powinni się w nią zaopatrzyć.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Dzieci chorują często, zwłaszcza na choroby układu oddechowego. Popularne wśród najmłodszych (i nie tylko) są też choroby skóry. Jak sobie z nimi radzić bez chodzenia po lekarzach i kupowania różnych lekarstw? Bardzo pomocna może się okazać roślina, którą często hodowały nasze babcie ze względu na cytrynowy zapach, którym odstrasza owady, ale zastosowań ma znacznie więcej. O jaką roślinę chodzi? O pelargonię pachnącą, potocznie nazywaną też geranium bądź "anginką". Jakie ma właściwości i jak z nich skorzystać? Podpowiadamy.

Ta roślina jest "lekiem na wszystko". Była popularna na babcinych balkonach

Pelargonia pachnąca ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jak podaje serwis MjakMama.pl, geranium może pomóc w następujących schorzeniach:

  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • łagodzenie bólów reumatycznych, gardła, głowy, zębów i dziąseł, 
  • łagodzenie kataru,
  • obniża ciśnienie,
  • zmniejszenie trądziku,
  • leczenie drobnych skaleczeń i ukąszeń owadów,
  • wspomaganie leczenia blizn.

Pelargonia ma również działanie uspokajające, może również pomóc zasnąć, jak i odświeżyć oddech. Jak widać, lista jej zalet jest spora, jednak trzeba na nią uważać - jest odradzana w przypadku ciężarnych, dzieci poniżej 6 roku życia i osób zmagających się z astmą. Geranium może też uczulać, więc przed użyciem na skórę trzeba sprawdzić jej działanie na małym fragmencie, aby uniknąć problemów z alergią. A jak można wykorzystać prozdrowotne działanie pelargonii? Jest kilka sposobów.

Pelargonia pachnąca ma wiele zastosowań. Jak bezpiecznie z nich skorzystać?

Geranium ma wiele zastosowań, aby skorzystać z dobrodziejstwa tej rośliny, jest kilka opcji. Najpopularniejszym są olejki eteryczne. Jednak te trzeba rozcieńczyć z tzw. olejem nośnikowym (bazowym). Można go łączyć na przykład z olejem słonecznikowym, winogronowym, sezamowym czy oliwą. Proporcje są następujące:

  • dla dzieci - od trzech do sześciu kropli olejku z geranium na sześć łyżeczek oleju bazowego,
  • dla dorosłych - 15 kropli olejku z geranium na sześć łyżeczek oleju bazowego.

Taką mieszaninę można nałożyć na skórę, a także stawy, do ucha (płytko wsuwamy nasączony gazik) czy na bolący ząb. Nadaje się także do kominków do olejków eterycznych, takie inhalacje przyniosą ulgę w katarze. Z pelargonii można robić także herbatki (z liści), syropy, nalewki i doustne zawiesiny. Należy tylko pamiętać, że taką kurację można stosować od pięciu do siedmiu dni, bo po tym czasie może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.