Do kiedy wystawienie ocen końcoworocznych? Nauczyciele nie wytrzymują: Zawsze się taki jeden znajdzie

Do kiedy jest czas na wystawienie ocen za rok szkolny 2022/2023? Ostateczny termin jest coraz bliżej. Uczniowie podejmują wysiłki, aby poprawić stopnie, a nauczyciele już nie wytrzymują. "Zawsze w czerwcu pojawiał się ten jeden ktoś" - pedagodzy są już wykończeni ciągłą walką młodzieży o oceny.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Choć dla maturzystów rok szkolny zakończył się już dwa tygodnie temu, to uczniowie pozostałych klas mają jeszcze trochę czasu. Spora część z nich wykorzystuje go na poprawienie ocen końcoworocznych, co niezmiernie irytuje nauczycieli, zwłaszcza gdy o lepsze stopnie walczy ktoś, kto wcześniej się nimi nie przejmował. A do kiedy pedagodzy mają czas na wystawienie ocen za rok szkolny 2022/2023? Znamy już terminy.

Wystawienie ocen końcowych. "Zawsze znajdzie się taki jeden"

Konkretny termin wystawiania ocen jest ustalany indywidualnie dla każdej szkoły, gdy zależy od daty zwołania rady pedagogicznej. Jednak co do zasady, propozycje ocen końcoworocznych muszą zostać wystawione do końca maja, a ostateczne stopnie muszą być wpisane do połowy czerwca, zwykle do 15 dnia miesiąca. Stąd uczniom nie zostało wiele czasu na poprawę i wielu kombinuje, jak może. To niezmiernie irytuje nauczycieli, zwłaszcza że młodzież ma na to cały rok. Jak przyznał użytkownik Twittera o nicku Robert Wiktor Fidura-Porycki (@WPorycki) "zawsze w czerwcu pojawiał się ten jeden ktoś, kto cały rok olewał zajęcia i nagle przypominał sobie, że wystawianie ocen". Jakby tego było mało, często taki uczeń już miał zagrożenie w pierwszym semestrze, ale i tak nic sobie z tego nie robił. A na koniec przychodził do nauczyciela i próbował poprawić swoją sytuację, ale było już za późno.

Koniec roku szkolnego 2022/2023. Kiedy będzie ostatni dzień zajęć?

Dla uczniów szkół podstawowych oraz młodszych klas szkół średnich rok szkolny kończy się w piątek, 23 czerwca. To o jeden dzień szybciej niż w roku ubiegłym. Co więcej, dzieci i młodzież będą mieć dłuższe wakacje z jeszcze jednego powodu - jako że 1 września wypada w piątek, to oficjalnie rozpoczęcie nauki Minister Edukacji i Nauki przesunął na poniedziałek, 4 września. Stąd uczniowie zyskają dodatkowe trzy dni wolnego. 

Więcej o: