Bezwarunkowy dochód podstawowy wchodzi w życie, ale nie wszędzie. Oto lista 9 szczęśliwych gmin

Świadczenie zwane bezwarunkowym dochodem podstawowym za jakiś czas stanie się rzeczywistością. Zbliża się moment uruchomienia programu pilotażowego w dziewięciu polskich gminach? Kto będzie szczęśliwcem, który będzie otrzymywał dodatkowe pieniądze? Oto lista miejscowości, które biorą udział w turze testowej nowego świadczenia.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? Jest to nowe świadczenie dla mieszkańców Polski, które ma przysługiwać każdemu obywatelowi bez względu na osiągane przez nich dochody. Środki będą przekazywane beneficjentom regularnie, najprawdopodobniej co miesiąc. Na początek zostanie ono wprowadzone w dziewięciu gminach na północy kraju. Gdzie konkretnie? Znamy listę dziewięciu miejscowości, które wezmą udział w fazie testowej nowego projektu socjalnego. 

Bezwarunkowy dochód podstawowy dla Polaków. Te gminy mają szczęście

Jak podaje portal Bankier.pl, bezwarunkowy dochód podstawowy ma dwa główne cele - wesprzeć obywateli finansowo oraz zastąpić wszystkie inne dotychczasowe świadczenia, np. 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną. Ma to ograniczyć koszty obsługi świadczeń. W fazie testowej nowego programu wezmą udział wszyscy mieszkańcy dziewięciu gmin z północnej części województwa warmińsko - mazurskiego, które zarazem należą do Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza:

 1. Barciany,
 2. Bartoszyce (gmina wiejska),
 3. Braniewo (gmina wiejska),
 4. Budry,
 5. Dubeninki,
 6. Górowo Iławeckie,
 7. Lelkowo,
 8. Sępopol, 
 9. Srokowo. 

Mieszkańcy powyższych gmin będą otrzymywać 1300 złotych przez dwa lata. W tym czasie specjaliści będą sprawdzać, jak dodatkowy dochód wpływa na dalsze życie mieszkańców. 

Kiedy wejdzie w życie bezwarunkowy dochód podstawowy? Oto co o nim wiemy

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe świadczenie wejdzie w życie, jednak w przypadku fazy testowej w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego jest oczekiwanie na przekazanie środków potrzebnych na uruchomienie inicjatywy. Podczas programu pilotażowego będą sprawdzane przez specjalistów takie czynniki jak:

 • aktywność ekonomiczna,
 • aktywność społeczna,
 • aktywność edukacyjna,
 • kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe),
 • dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.),
 • zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością). 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.