Odwołał się na maturze do "Ukrytej Prawdy". Odcinek zmyślił i liczy na szczęście. "Ja się odwołałam do Dam i wieśniaczek"

Tegoroczni maturzyści w mediach społecznościowych dzielą się swoimi przemyśleniami na temat tego, co napisali na rozprawce. Porównują bohaterów, do których się odwołali. Niektórzy inspirację znaleźli w popularnych programach telewizyjnych.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na stronie Gazeta.pl

4 maja tegoroczni maturzyści zasiedli w szkolnych ławkach, żeby napisać egzamin z języka polskiego. Do matury podeszło ponad 270 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Teraz czekają na wyniki, które mają być ogłoszone 7 lipca i dzielą się w mediach społecznościowych swoimi przemyśleniami i wątpliwościami na temat tego, co napisali.

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?

Matura 2023 - tematy rozprawki

Nieodłączną częścią pisemnej matury z języka polskiego jest rozprawka. W tym roku maturzyści mieli do wyboru następujące tematy: "Człowiek – istota pełna sprzeczności" oraz "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?" W swojej pracy mieli się odwołać do:

  • wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego;
  • innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki;
  • wybranych kontekstów.

'Romantyczność' - o czym opowiada? Opracowanie, interpretacja, bohaterowie ballady Adama Mickiewicza. Zdjęcie ilustracyjne "Romantyczność" - o czym opowiada? Opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Matura 2023 - maturzyści wymyślają bohaterów

Wiele osób postanowiło odwołać się do seriali i programów telewizyjnych. Na jednej z facebookowych grup skupiających tegorocznych maturzystów, jeden z nich napisał:

W rozprawce na polskim napisałem argument o ukrytej prawdzie a odcinek zmyśliłem. Jak myślicie kardynał?

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy rozbawionych internautów. Pisali: "Podaj pesel i spytam CKE na czym stoisz"; "W sumie to wątpię, że będzie chciało się egzaminatorowi dociekać czy taki odcinek był skoro tyle ich było a zapewne nie podałeś numeru odcinka"; "Spokojnie ja rok temu odwołałam się do Dam i wieśniaczek i zdałam"; "Ja tam wymyśliłam fabułę z serialu Ginny&Georgia i zaliczyli"; "Słyszałam, że ktoś zrobił podobnie jak ty i przeszło". 

Matura 2021. PRzecieki na Podlasiu. Szef CKE zgłasza sprawę na Policję Wyciek na maturze rozszerzonej z angielskiego? CKE komentuje

Więcej o: