Uczennica pokazała pracę domową z historii. Pamiętacie jak rozwiązać to zadanie? "Ja nie mam pojęcia"

Niektóre zadnia domowe potrafią być tak skomplikowane, że zdezorientowani uczniowie szukają odpowiedzi w internecie. Takiego ratunku poszukuje również jedna z nastolatek, która na lekcjach historii przerabia właśnie tematy rozbicia dzielnicowego i ponownego łączenia ziem polskich za czasów panowania Kaźmierza Wielkiego. Wydaje się to proste? Zobaczcie mapę i spróbujcie rozwiązać to zadanie.

Uczennica pokazała pracę domową z historii. Do rozwiązania ma dwa zadania, które na pierwszy rzut oka wydaje się dość proste. Otóż jest mapa oraz odpowiedzi wielokrotnego wyboru. Jednak po wczytaniu się w polecenie i bez znajomości kontekstu historycznego - trudno jest wstrzelić się w prawidłową odpowiedź. "Ja nie mam pojęcia" - napisała uczennica na Twitterze, z prośbą o pomoc.

Zobacz wideo W Polsce jest przyzwolenie na bicie dzieci

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

To zadanie nie jest wcale takie łatwe, na jakie wygląda

Historia nie jest ulubionym przedmiotem większość uczniów. Wielu z nich podchodzi do tego, jak do absolutnego minimum, stosując zasadę 3 x z, czyli zakuć, zaliczyć i zapomnieć. Daty, postacie historyczne, wydarzenia oraz kontekst przyczynowo-skutkowy. Tego jest naprawdę sporo. Co więcej, niektóre zadania, chociaż na pierwszy rzut łatwe, okazują się dużym problemem. Bez znajomości mapy, wiedzy historycznej i przypomnienia sobie najważniejszych dat z omawianego okresu - nie jest ono możliwe do wykonania.

Jednym z takich zadań okazało się być te, dotyczące czasów rozbicia dzielnicowego i ponownego łączenia ziem polskich. Historia panowania Władysława Łokietka, a także potem jego najmłodszego syna, ostatniego władcy z dynastii Piastów, czyli Kaźmierza Wielkiego, pełna jest wzlotów i upadków. Fragmenty ziem był przyłączane, potem tracone, zmieniały się one także w lenna. Zawiłości jest sporo, toteż nic dziwnego, że na pozór łatwe zadanie, okazuje się być bardzo skomplikowanym.

Jakby ktoś umiał, to praca domowa z historii i ja nie mam pojęcia

- napisała zrezygnowana uczennica, dołączając zdjęcia dwóch poleceń.

Pierwsze z nich to uwielbiane przez wszystkich pytanie wielokrotnego wyboru, gdzie tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Posiłkując się mapą, należy wskazać datę, która odnosi się do grafiki.

Na tym nie koniec. Odnosząc się do znajomości kontekstu historycznego i panowania Kazimierza Wielkiego, należy podać ziemie, które nie wchodziły w skład odziedziczonego po ojcu państwa. Wiadomym jest, że ostatni z Piastów, Kazimierz Wielki, gdy w roku 1333 wstępował na tron, państwo polskie znajdowało się w bardzo niebezpiecznym położeniu. Zajmowało ono niewielki obszar i składało się z dwóch prowincji - Małopolski i Wielkopolski przedzielonych lennymi księstwami: sieradzkim i łęczyckim.

Zatem znacie już prawidłową odpowiedź? Czekamy na wasze komentarze.

Więcej o: