Kiedy jest wolne od szkoły 2023? Przed wakacjami czeka uczniów miła niespodzianka. Niektórzy mogą liczyć na 4 dni wolnego

Kiedy jest wolne od szkoły 2023? Zanim nadejdą upragnione wakacje, uczniów czeka jeszcze jeden długi weekend. A ten już niedługo. To aż cztery dni wolnego od zajęć szkolnych, które można przeznaczyć na błogie lenistwo. Zatem kiedy dzieci i młodzież szkolna będą mogli zostać w domu?

Kiedy jest wolne od szkoły 2023? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu uczniów. Przeciążeni nauką, zmęczeni szkolnymi obowiązkami, wypatrują nie tylko wakacji, ale przede wszystkim świąt i długich weekendów, które oznaczają dni wolne od szkoły. Okazuje się, że jedna z takich okazji do leniuchowania - już niedługo.

Zobacz wideo Przejazd króla Karola i royalsów przez Trafalgar Square

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy jest wolne od szkoły 2023? Długi weekend już na horyzoncie

Kiedy jest wolne od szkoły 2023? Na zbliżające się wielkimi krokami wakacje, uczniowie muszą jeszcze chwilę poczekać. Uroczyste zakończenie roku szkolnego zaplanowane jest na 23 czerwca 2023 roku, a to oznacza, że wakacje rozpoczną się dopiero za 45 dni (33 dni bez weekendów). To już niewiele czasu na naukę, biorąc pod uwagę fakt, że wystawienie ocen końcoworocznych średnio ma miejsce dwa tygodnie przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego. Pozostały czas jest przeznaczany wtedy na zielone szkoły, wyjścia klasowe i rozmowy z wychowawcą.

Jednak zanim rozpoczną się wakacje, przed uczniami jeszcze jeden długi weekend. Niektórzy uczniowie mogą liczyć na aż cztery dni wolnego. 8 czerwca, czyli w czwartek przypada Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Święto Ciała i Krwi Pańskiej). Jest to jedno z ważniejszych świąt w Kościele katolickim, co oznacza, że jest to dzień wolny zarówno od pracy, jak i szkoły.

To nie koniec dobrych informacji dla uczniów, bo większość z nich będzie mogła cieszyć się także z wolnego piątku. Co prawda nie jest to dzień ustawowo wolny, ale dyrektorzy szkół mają możliwość ogłoszenia tzw. dnia wolnego od zajęć dydaktycznych w ramach swoich uprawnień. Chodzi oczywiście o dni dyrektorskie, których liczba zależna jest od typu danej placówki.

Pula tzw. dni dyrektorskich została zróżnicowana przez rozporządzenie MEN, w zależności od rodzaju placówki. Dla szkół podstawowych jest to 8 dni w trakcie roku szkolnego. Dyrektorzy liceów ogólnokształcących i techników, mają już do dyspozycji 10 dni. W szkołach branżowych, policealnych i centrach kształcenia zawodowego, do wykorzystania jest 6 dni dyrektorskich, a w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy, pula ta wynosi 4 dni

- podaje portalsamorzadowy.pl.

Więcej o: