500 plus stopniowo się "wygasza"? Rodzice mogą być rozczarowani. Więcej nie dostaną

Rząd nie planuje waloryzacji 500 plus przez kilka najbliższych lat. Świadczenie, które do niedawna było flagowym sukcesem rządu, niebawem pogrąży się w cieniu. Wcześniej kilkukrotnie sugerowano, że wraz z rosnącą inflacją świadczenie ulegnie podwyższeniu, jednak tak się nie stanie. "Do końca 2026 r. będzie warte ok. 283 zł".

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

O to, że z 500 plus pozostało jedynie (przy optymistycznych wyliczeniach) 350 plus, informowaliśmy już wielokrotnie. Teraz jednak na jaw wyszły nowe informacje dotyczące waloryzacji świadczenia, a raczej o całkowitym braku podwyższenia obowiązującej teraz stawki. Wini się za to szalejącą inflację i dziurę budżetową. 

Waloryzacji 500 plus nie będzie 

Tegoroczny koszt świadczenia 500 plus to pokaźna suma w wysokości 40,2 mld zł - tak mówi danie Aktualizacji Planu Konwergencji przygotowanego przez resort finansów i zaakceptowanego przez cały rząd. Kolejne lata mają być jednak nieco bardziej oszczędne, w 2026 r. w następstwie spadku liczby dzieci, koszt programu ograniczy się do 38,5 mld zł. Dzięki temu zwiększą się nakłady na świadczenia dla emerytów, co jest priorytetem rządu. 

500 plus nie spełniło swoich założeń. Program nie spełnił celu demograficznego. Pozwolił natomiast obniżyć poziom skrajnego ubóstwa o blisko 5 pkt proc. 500 plus nie zmniejszyło też nierówności. Gdyby program był dobrze adresowany, wówczas świadczenie otrzymaliby tylko biedni, a nie bogaci. To zmniejszyłoby nierówności, które w Polsce rosną

- mówił prof. Paweł Wojciechowski z Instytutu Finansów Publicznych w "Studiu Biznes"

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

O braku waloryzacji wspominała także szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, To nieoczywiste posunięcie rządu to skutek rosnącej inflacji, dziury budżetowej, a także porażki głównego założenia programu 500 plus, czyli wzrostu dzietności w Polsce, który w marcu tego roku ujawnił, że na świat przyszło 24,5 tys. dzieci, podczas gdy w zeszłym roku było to 26,5 tys. maluchów. 

Świadczenie 500 plus z rok na rok się "kurczy" 

Brak waloryzacji przyczyni się do spadku wartości świadczenia 500 plus. Realna stawka dosłownie kurczy się w oczach z miesiąca na miesiąc. W momencie wprowadzenia programu w życie, czyli w roku 2016 było to 500 zł, jednak teraz wartość spadła średnio do 370 zł. A to nie koniec złych wiadomości, ma być jeszcze gorzej! 

Inflacja nie odpuszcza, a najnowsze statystyki jasno pokazują, że rządowe prognozy są o wiele bardziej pesymistyczne od tych prezentowanych przez Narodowy Bank Polski. Inflacja do 2026 r. wyniesie odpowiednio: 12 proc. w tym roku, 6,5 proc. w roku przyszłym, 3,6 proc. w 2025 r. oraz 3,1 proc. w 2026 r. Dopiero ten ostatni rok można odczytywać za sukces w spadku szalejącej drożyzny. Odbije się to zatem szerokim echem na świadczeniach, w tym także 500 plus - wartość do 2026 r. spadnie do ok. 283 zł.

Spadająca liczba dzieci powodująca równocześnie malejące wydatki na świadczenie pokazuje, że program będzie stopniowo 'wygaszany'. Rząd zobaczył, że przekazywaniem pieniędzy nie zdołał osiągnąć celu demograficznego. Nikt jednak ze względów politycznych nie powie, że zlikwiduje program, więc przyjęto wariant spokojnego "wygaszania" 500 plus, które z każdym rokiem będzie warte coraz mniej

- ocenia w rozmowie z businessinsider. com, Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Więcej o: