Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Jednym z najczęstszych zagrożeń, jakie czyhają na najmłodszych, jest zadławienie się. Maluchy mają bowiem często zwyczaj brać do ust różne drobne przedmioty, ale również niektóre pokarmy mogą doprowadzić do zadławienia się. Stąd bardzo ważne jest, aby rodzice potrafili udzielić dzieciom pierwszej pomocy, gdy już do tego dojdzie. Z tego powodu Tiny Hearts Australia, australijska organizacja zajmująca się bezpieczeństwem i udzielaniem pierwszej pomocy dzieciom, prowadzi w mediach społecznościowych akcję informacyjną na ten temat. Jednym z jej elementów jest zdjęcie, które pokazuje efekt zadławienia.
Organizacja Tiny Hearts Australia opublikowała niedawno na Instagramie post ze zdjęciem pokazującym płuca i drogi oddechowe dziecka. Maluch ten zadławił się orzeszkiem ziemnym, a efekt widać na fotografii - światło dróg oddechowych jest całkowicie zamknięte, co uniemożliwia oddychanie, co może prowadzić do śmierci. Aby nie dopuścić do najgorszego, trzeba natychmiast zareagować, ale wielu rodziców nie wie, jak to zrobić. Zasady udzielania maluchom pomocy w przypadku zakrztuszenia się i zadławienia są następujące w przypadku niemowląt:
Jeśli to nie poskutkuje, należy działać inaczej:
Z kolei u starszych dzieci w przypadku zadławienia się postępujemy trochę inaczej. Zobaczcie, jak.
Gdy pokarmem (lub małym przedmiotem) zadławi się starsze dziecko, sposób postępowania jest nieco odmienny. Pierwsza pomoc u malucha, który ma więcej niż rok, jest następujący: